Новини

Ментальна арифметика могла б «прокачати» й журналістів

Український журналістський фонд

У грудні місяці у Броварах Київської області відбулася Олімпіада з ментальної арифметики «Діти майбутнього». Понад 500 дітей з усієї України у віці від 4 до 16 приїхали позмагатися на швидкість в усному рахунку одно-, дво- та тризначних чисел.

Напередодні Всеукраїнської Олімпіади Академія розвитку інтелекту Smartum провела прес-конференцію у Національній спілці журналістів України, під час якої ми дізналися, що ментальна арифметика дозволяє «прокачати» мозок до можливостей чотирьохядерного процесора. Свідченням тому є результати міжнародних досліджень: вчені стверджують, що заняття ментальною арифметикою розвивають одночасно обидві півкулі мозку і зв’язки між півкулями, завдяки чому стрімко підвищується швидкість мислення, концентрація уваги, уява та образне мислення, а також здатність швидко аналізувати інформацію та приймати рішення.

Така методика усного рахунку передбачає в навчанні на початковій стадії спеціальні рахівниці Абакус. Складність усних обчислень щоразу поступово збільшується, і надалі вся лічба здійснюється людиною вже подумки. До речі, ментальна арифметика поширена в більш ніж 70 країнах світу, і в різні роки її опанували понад мільйон учнів. Так, у країнах Азії соробан (саме так називається стародавній обчислювальний інструмент в Японії, «абакус» – латинською) активно застосовують для навчання дітей вже протягом кількох сторіч – в Японії та Китаї ментальна арифметика входить до шкільної програми. В Європі та Америці соробаном зацікавилися у XXI сторіччі.

Для України це відносно нова та інноваційна методика – перші приватні школи та центри з ментальної арифметики з’явилися 2013 року. Громадянин нашої держави Володимир Федяй (автор методики від SMARTUM) переробив класичну ментальну арифметику, спростив її, максимально відійшовши від математики (у нього немає таких понять, як «від’ємне число», «корінь», «дріб»). За його авторською методикою «Ментальна арифметика», 5-річна дитина вже за місяць розв’язує приклади подумки, а дитина віком від 7 років за місяць рахує подумки швидше за дорослого, максимум за 2 місяці – одночасно декламує вірш та рахує в уяві. Зазначимо, що Академія Smartum проводила експеримент серед сотень дітей, результати якого вразили: щоб вивчити вірш, дітям достатньо було два-три рази його прочитати.

Автор української методики "Ментальна арифметика" Володимир Федяй

Автор української методики "Ментальна арифметика", засновник Академії розвитку інтелекту Smartum

Засновник Академії розвитку інтелекту Smartum Володимир Федяй пишається, що від часу відкриття 2013 року першого центру у місті Запоріжжя саме його методика ментальної арифметики за чотири роки поширилася на 11 країн, водночас міжнародна мережа вже об’єднує наразі 560 центрів, де тренуються або вже пройшли навчання майже 95 000 дітей та дорослих.

Учні Академії Smartum демонстрували свої здібності у телепроектах «Україна має талант», «Крутіше за всіх» тощо. У травні 2017 року відбулася перша в світі міжнародна онлайн-олімпіада, в якій одночасно взяли участь до 8000 дітей, де протягом доби вони мали можливість кілька разів покращити свої результати.

Директор Академії розвитку інтелекту Smartum в Україні Олександра Василенко зазначила, що ментальна арифметика – це одна з найпопулярніших на сьогоднішній день методик тренування та гармонійного розвитку головного мозку, і цей спосіб обчислення з допомогою рахівниці внесено до усного та нематеріального спадку ЮНЕСКО. За її словами, Smartum – це єдина в країні компанія, яка отримала патенти на онлайн-тренажер платформу, рахівницю соробан (як інструмент) та графічне зображення.

Розвиток без меж

Тривалий час вважалося, що ментальна арифметика – тільки для дітей. Для методики від SMARTUM не існує вікових кордонів: є молодша (5-6 років), середня (7-10 років) та старша (11-16 років) групи. Академія Smartum також розробила спеціальні програми для дорослих («Ментальна арифметика курс 20+», за якою тренуються топ-менеджери фірм, співробітники банків, IT-компаній, представники юридичних та медичних офісів, – усіх тих професій, які мають справу з великими обсягами інформації та зацікавлені в продуктивності своїх співробітників).

До речі, й журналістам, мабуть, варто було б долучитися до цих інновацій: тільки уявімо, наскільки може підвищитися продуктивність нашої праці.

Представник Академії Smartum у Херсоні Володимир Козел-Богуцький особисто пройшов навчання за методикою Федяя після перенесеного мікроінсульту, відчуваючи проблеми з мовою та пам’яттю. На прес-конференції в НСЖУ ми на власні очі пересвідчилися, як він рахував подумки дво-тризначні числа, при цьому декламуючи вірші вірменською та німецькою мовами (до того ж, він спілкується шістьома мовами).

Представник Академії Smartum у Херсоні Володимир Козел-Богуцький

Представник Академії Smartum у Херсоні Володимир Козел-Богуцький

І от уже на самій Всеукраїнській Олімпіаді у грудні цього року його вихованка, 12-річна Марія Козел бере участь у конкурсі Smartum-Цезар: рахуючи зі швидкістю 0,1 сек. (кількість прикладів 99), вона одночасно декламує вірш українською, присідає та робить так звану «китайську» вправу (нижче на відеоролику з Олімпіади її виступ можна переглянути з 22 хв. 37 сек. до 23 хв. 05 сек.).

Якщо бажаєте подивитися відео знову, перезавантажте цю сторінку, натиснувши одночасно клавіші Ctrl і F5.

Виступи на конкурсі «Smartum Цезар»: з 15 хв. 04 сек. до 28 хв. 03 сек.

З вітальним словом на Олімпіаді виступила завідувач сектору змісту позашкільної освіти та гурткової роботи відділу наукового та навчально-методичного забезпечення змісту позашкільної освіти та виховної роботи «Інституту модернізації змісту освіти» Міністерства освіти та науки України Лариса Дейдиш. Побажавши учасникам нових успіхів, друзів та позитивних вражень від спілкування, вона висловила впевненість, що саме від них й залежатиме, якими будуть наші держава, освіта та майбутнє.

Представник «Інституту модернізації змісту освіти» Міністерства освіти та науки України Лариса Дейдиш

Представник «Інституту модернізації змісту освіти» Міністерства освіти та науки України Лариса Дейдиш

На Олімпіаді представник національного проекту «Книга рекордів України» Ігор Підчибій зафіксував п’ять нових рекордів.

Категорія «Масові заходи»:

Найчисленніший одночасний рахунок на рахівницях Абакус (кількість учасників – 505).

Диплом «Книги рекордів України» за «Найчисленніший одночасний рахунок на рахівницях Абакус»

Диплом «Книги рекордів України» за «Найчисленніший одночасний рахунок на рахівницях Абакус»

Категорія «Діти – унікальні здібності»:

Критерій «Найвища швидкість усного рахунку з ментальної арифметики» за найскладнішою темою – «Анзан»:

1) Кирило Макаренко (9 років, м. Запоріжжя);

«Одноцифрові числа. Швидкість – 0,4 сек. Кількість дій в одному прикладі – 40»;

2) Софія Карпеєва (10 років, м. Білгород-Дністровський Одеської обл.);

«Двоцифрові числа. Швидкість – 0,4 сек. Кількість дій в одному прикладі – 10»;

3) «Наймолодший учасник олімпіади з ментальної арифметики з найвищими результатами»

Іван Князєв (6 років, 4 місяці, 13 діб; м. Бровари Київської обл.);

«Трицифрові числа. Швидкість – 0,8 сек. Кількість дій в одному прикладі – 10».

«Наймолодший учасник олімпіади з ментальної арифметики з найвищими результатами» Іван Князєв

«Наймолодший учасник олімпіади з ментальної арифметики з найвищими результатами» Іван Князєв

Критерій «Найбільша кількість одночасно виконаних дій під час усного рахунку з ментальної арифметики. Розв’язування двох прикладів одночасно» за темою «Брати»:

Марія Скрипка (8 років, м. Чернігів);

«Одноцифрові числа. Швидкість – 0,9 сек. Декламує вірш українською мовою та виконує повні оберти на гіроборді одночасно».

Головний приз ОлімпіадиiPad – дістався дітям, які посіли перші місця з найскладнішої теми «Анзан»: у молодшій групі Володимир Присяжнюк (6 років, м. Білгород-Дністровський Одеської обл.), у старшій – Матвій Рудюк (8 років, м. Мелітополь Запорізької обл.). Інші переможці Олімпіади отримали ексклюзивні зірки нагороди.

Перші місця з найскладнішої теми «Анзан»: у старшій групі - Матвій Рудюк (ліворуч), у молодшій - Володимир Присяжнюк (праворуч)

Перші місця з найскладнішої теми «Анзан»: у старшій групі - Матвій Рудюк (ліворуч), у молодшій - Володимир Присяжнюк (праворуч)

Діти також отримали від партнерів та спонсорів заходу: сертифікати від провідного оператора з дитячого туризму Elita Tour (до речі, поїздкою до Міжнародного молодіжного табору Midia Grand Resort у Болгарії премійовано 9-річного одесита Дмитра Рижкова, який виступав першим у конкурсі «Smartum-Цезар»: за темою «Брати» – 1-цифрові, 1 сек., 30 дій в одному прикладі – він розказував вірш та складав пірамідку Рубика; його виступ можна переглянути на відео вище – з 15 хв. 04 сек. до 16 хв. 10 сек.), йогурти від Смачного спонсора Danone та «Ньютон Сік» для розумників. Усі учасники відзначені грамотами та медалями.

В ігровій зоні розважали: «Трюки Науки» – науковим шоу, а програму «Робототехніка» продемонстрували на двох локаціях – від Академії професій майбутнього Kidbi та Ігрового дитячого центру «Кідландія» (останні надали учасникам й подарунки).

Ігрова зона Олімпіади від спонсорів та партнерів (ліворуч - "Трюки Науки", праворуч - "Робототехніка")

Ігрова зона Олімпіади від спонсорів та партнерів (ліворуч - "Трюки Науки", праворуч - "Робототехніка")

Зазначимо, що до Інституту модернізації освіти при Міністерстві освіти та науки України подано експертний висновок щодо потенціалу методики «Ментальної арифметики» від SMARTUM. Експертом виступав Олександр Митник (доктор педагогічних наук, кандидат психологічних наук, завідувач кафедри практичної психології факультету педагогіки і психології НПУ імені М.Драгоманова, автор навчального курсу «Логіка» для учнів 2-5 класів), який на прес-конференції наголосив, що робота обох півкуль мозку сприяє гармонійному розвитку особистості, чого так іноді не вистачає молодим людям, зокрема й вибирати з потоку інформації основне та другорядне, виявляти причинно-наслідкові зв’язки тощо.

А чи не нам з вами відомо, коли інколи до ЗМІ приходять деякі випускники журналістських факультетів, яким ще довго доводиться тренуватися з практичних моментів фаху. Тож чи не краще одразу «прокачати» мозок та набагато швидше ставати професіоналом?

З прес-конференції та олімпіади – Юлія Михайліченко.
Фото та відео надані Академією Smartum.

Tags: , , ,

Залишити відповідь