Новини

Чи може керівник ЗМІ брати на роботу родичів

Український журналістський фонд

Закон України «Про запобігання корупції» не забороняє керівнику комунального підприємства мати в підпорядкуванні близьких осіб. Але в такій ситуації може виникати конфлікт інтересів, зокрема, що стосується виплати заробітних плат і премій. Таке роз’яснення дає медіа юрист ГО «Платформа прав людини» Людмила Опришко на запит ген директора комунального підприємства «Телерадіокомпанія «Сокаль» Олександра Новацького.

У листі до НСЖУ він, зокрема, зазначає: той факт, що на ТРК «Сокаль» працює його дружина, нині Сокальська районна рада на Львівщині використовує як засіб тиску і намагається звільнити гендиректора нібито через порушення закону «Про запобігання корупції».
У роз’ясненні, яке надає медіаюрист Людмла Опришко, зазначається: телерадіокомпанія «Сокаль» є комунальним підприємством. Вона відноситься до юридичних осіб публічного права, оскільки її засновником є Сокальська районна рада Львівської області.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» керівник цього підприємства прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Закон України «Про запобігання корупції» не забороняє керівнику комунального підприємства мати в підпорядкуванні близьких осіб. Але це обмеження поширюється на певні категорії посадовців, до яких належать представники найвищих органів влади, держслужбовці і посадовці місцевого самоврядування, військові посадовці, судді та посадовці судових органів, працівники державної кримінально-виконавчої служби, податкової міліції, особи начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, органів прокуратури, СБУ та інших правоохоронних відомств, члени ЦВК і НАЗК.
Лише наведені категорії посадовців не можуть мати у прямому підпорядкуванні близьких їм осіб або бути прямо підпорядкованими у зв’язку з виконанням повноважень близьким їм особам.
Далі юрист роз’яснює:
Проте, прийняття на роботу родичів/наявність трудових відносин із родичами, які перебувають у підпорядкуванні керівника, несе загрозу виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів. Такий конфлікт може виникати, зокрема, у випадках визначення розмірів оплати праці близьких осіб, в тому числі при їх преміюванні, визначенні якості їх роботи тощо. Саме тому стаття 28 Закону України “Про запобігання корупції” передбачає, що необхідно вживати заходи, спрямовані на запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. Зокрема, керівник комунального підприємства зобов’язаний:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі – Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Якщо керівник, в підпорядкуванні якого працюють близькі особи, не вживає заходів, спрямованих на врегулювання конфлікту інтересів, він порушує закон. Наслідком таких дій/бездіяльності може стати притягнення до адміністративної відповідальності за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів за статтею 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
«З Вашого листа видно, що Ви повідомили засновника – Сокальську районну раду, про наявність конфлікту інтересів у зв’язку з роботою на ТРК «Сокаль» Вашої дружини, вчинили дії, спрямовані на врегулювання конфлікту інтересів, проте цей конфлікт інтересів наразі в повній мірі врегулювати не вдалось. За таких умов, рекомендуємо ще раз направити до Сокальської районної ради листа з пропозицією визначити комплекс заходів, спрямований на врегулювання конфлікту інтересів. До вирішення цього питання – рекомендуємо не приймати рішень про преміювання Вашої дружини, не вчиняти інших дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів», – радить Людмила Опришко.