Новини

Лише 60 відсотків людей відрізняють справжні фото від підроблених – дослідження

Український журналістський фонд

Науковиця Ворицького університету (The University of Warwick) Софі Дж. Найтінгейл (Sophie J. Nightingale) провела експеримент щодо того, наскільки легко маніпулювати людьми за допомогою підроблених фото. Відрізнити оригінальні знімки від фейків змогли лише 60 відсотків опитаних.

Про це повідомляє The Washington Post. Найтінгейл створила онлайн-тест, у якому перемішала оригінальні фото та відредаговані за допомогою графічного редактора. На деяких знімках вона прибирали піт та зморшки у людей аерографією, на інших редагувала тло за допомогою додавання та видалення предметів або змінювала освітлення, внаслідок чого тіні падали неправильно. Учасникам проекту потрібно було переглянути 10 випадкових фотографій та сказати, які є справжніми, а на яких щось змінено. Вони також повинні були конкретизувати, що саме не так на підроблених знімках.

У тесті брали участь понад 700 чоловіків та жінок. Лише 60 відсотків учасників змогли сказати, які саме фото є маніпулятивними, з них лише 45 ідентифікували, що саме було змінено.

За словами Найтінгейл, такі результати є приводом для хвилювання.

«Фото – дуже потужна сила. Вони впливають на те, як ми сприймаємо світ. Вони навіть можуть вплинути на те, як ми пам’ятаємо певні речі. Якщо ми не можемо відрізнити справжні фото від підроблених, фейки матимуть потужний вплив також», – зазначила науковиця.

Нагадаємо, нещодавно MediaSapiens писав про те, що команда вчених зі США навчила штучний інтелект створювати картини у власному стилі, які глядачі не змогли відрізнити від полотен художників-людей. У липні американський журнал Time опублікував інструкцію, в якій детально пояснює за якими ознаками можна виявити підроблену обкладинку видання. Причиною для створення такої інструкції став нещодавній інцидент із фейковими обкладинками Time, які висіли в гольф-клубах чинного президента США Дональда Трампа.

Також MediaSapiens публікував огляд 12 інструментів, за допомогою яких можна в мережі перевірити інформацію. Серед них є й такі, що допоможуть викрити підроблені фото.

Media Sapiens