Новини

З кожним роком зростає рівень онлайн-загроз для преси, – висновки ЮНЕСКО

Український журналістський фонд

Журналісти стикаються з онлайн-шпигунством, атаками на веб-сайти і комп’ютерні системи та крадіжкою конфіденційної інформації. Багато стають жертвами кіберпереслідування і залякування в Інтернеті. Про це йдеться у доповіді ЮНЕСКО, присвяченій цифровій безпеці в журналістиці, повідомляється на сайті Міжнародної журналістської мережі.

«Рівень загроз, яким піддаються представники преси, зростає з кожним роком… у міру того, як урядові органи – серед інших зацікавлених осіб – звертають більше уваги на вплив, який мають інтернет-ЗМІ», – попереджає в доповіді представник Східної Африки при Комітеті із захисту журналістів Том Родос. Комітет зафіксував випадки арештів, тортур і вбивств онлайн-журналістів.

У доповіді ЮНЕСКО детально розглядаються випадки, що сталися в різних частинах світу. Користувачам Інтернету радять «ввести цифрову гігієну в звичку і практику».

«Журналістам, як і іншим людям, властиво або фаталістичне, або параноїдальне ставлення до цифрових загроз. Ми сподіваємося, що це дослідження дасть їм знання, які ляжуть в основу розуміння і формування певного образу дій», – сказав директор Управління ЮНЕСКО з проблем свободи слова та розвитку ЗМІ Гай Бергер.

Співавтором доповіді стала радник і дослідник теми цифрової безпеки і державного нагляду при Комітеті репортерів за свободу преси Дженніфер Хенріксен. За її словами, деякі журналісти і їх новинні організації, «безумовно, могли б робити більше» для забезпечення безпеки айфонів, комп’ютерів та інших пристроїв.

У розділі «Загальний огляд» доповіді містяться визначення та аналіз загальних цифрових загроз, включаючи стеження, фішингові атаки, DDoS-атаки, злам акаунтів, дезінформацію і наклепницькі кампанії, конфіскацію журналістських матеріалів та збір даних.

Дослідження розповідає про превентивні заходи, включаючи навчальні посібники та курси з цифрової безпеки, гарячі лінії і допомогу в забезпеченні безпеки, звіти і дослідження, а також посилання на організації, активно пропагують онлайн-безпеку.

Серед десятків наведених прикладів можна знайти наступні:

Нідерландська ініціатива Freedom Online Coalition веде цифровий проект із захисту свободи вираження, який надає підтримку блогерам, журналістам та іншим особам, які зазнали атак в результаті своєї діяльності по захисту демократії і прав людини.

Медіаконсультант і стипендіат програми Knight International Journalism Джастін Аренштейн очолює програму з цифрових інновацій при організації African Media Initiative, що займається розробкою стратегій і ресурсів на допомогу африканським медіа, зацікавленим у розвитку навичок роботи в Інтернеті.

Інститут з висвітлення війни і миру запустив Арабську онлайн-академію, платформу, яка надає безкоштовні курси з цифрової безпеки.

Колишній стипендіат програми Knight International Journalism Хорхе Луїс Сьєрра створив керівництво для іспаномовних журналістів і блогерів, що пропонує поради, як розробити плани і протоколи щодо зниження ризику і цифрової та мобільної безпеки. Це керівництво було опубліковано ICFJ і Freedom House.

Також у доповіді звертається увага на «випадки онлайн-образ на сексуальному грунті, в тому числі сексистських висловлювань та погроз насильством», які можуть приймати різні форми.

Оглядач незалежної лондонської газети Лорі Пенні розповідає про болісні ситуації, які їй доводиться переживати. «Зазвичай вранці, коли я перевіряю свій e-mail і акаунти в Twitter і Facebook, мені доводиться стикатися з погрозами насильством і публічними обговореннями моєї сексуальної орієнтації… В результаті ти починаєш очікувати образ і ситуацій, що загрожують твоєму житті», – написала вона в доповіді.

Глава «Гендерні перспективи питань безпеки» містить приклади випадків анонімного кіберпереслідування і загроз насильством щодо жінок-журналістів і членів їх сімей.

Доповідь завершується главою про проблеми, з якими стикаються медіакорпорації, медіатренера і працівники ЗМІ, та рекомендаціями для них.

ЮНЕСКО провела це дослідження в рамках Плану дій ООН щодо забезпечення безпеки журналістів та проблемі безкарності