Новини

Під брендом популярної газети почали видавати бойовий листок ДНР

Український журналістський фонд

Популярна в Горлівці міська газета «Кочегарка», що тривалий час не виходила, наприкінці березня знову з’явилася у місті. Але, як виявилося, це не справжнє видання, а «фейк». Представники самопроголошеної ДНР під брендом тиражного ЗМІ почали видавати, по суті, свій бойовий листок. Видання із майже сторічною історією сепаратисти використали у своїх інтересах.

У соцмережі «В контакте» на сторінці нещодавно створеного Медіа-холдингу Горлівка «автори» навіть пропонують навіть оцінити пробний випуск, розмістивши там фото сторінок і ось такий заклик: «В городе Горловка не работает ни одно местное СМИ: газета, радио и телеканал. Нашей группой создан пробный выпуск газеты «КОЧЕГАРКА». Просим вас оценить наш труд, как будущие читатели. Мы не профессионалы в издании газеты. Строго не судите».

У зверненні до читачів з нагоди «повернення» нові «господарі» звинувачують редакційний колектив колишнього видання, мовляв, вони виїхали з міста, а нас називають сепаратистами і терористами. Але, як виявляється за підтримки міського голови Горлівки та Мінкультури ДНР «група молодих людей знайшла сили для відродження «Кочегарки».

Тут же, на першій сторінці, заклик вступати до армії ДНР та новини самопроголошеної республіки.

На другій сторінці вперемішку з новинами – заклики від «глави ДНР» Олександра Захарченка, який звинувачує Київ у економічній блокаді, та прокурора Криму Наталії Поклонської, котра хоче, аби її дитина пишалася, що живе у «великій Росії», у чесній країні, а не в «бандерівській та нацистській»…

Зміст решти сторінок – з такими ж «настроями»: «війна Коломойського і Порошенка», «фінансові новини ДНР», газові тарифи та «очікування провокацій».

Поява газети такого змісту під відомим брендом обурила медіа-спільноту. Журналіст і блогер із Горлівки Олександр Білінський на своїй сторінці у Фейсбуці написав: «В издании этого номера не принимала участие редакция «Кочегарки», с июля прошлого года выехавшая из города. Это дело рук мелких пакостников, у кого не хватает ума даже придумать название газеты. О содержании даже говорить не хочется…И это газета, беспрерывно выходившая с 1919 года, пережившая несколько войн, советский режим, не закрывшаяся в голодные 90-е и сохранившая приличные тиражи во времена развития Интернета…»

Голова Донецької обласної організації Національної спілки журналістів України Олександр Бриж розповідає: раніше «Кочегарка» була комунальним виданням, але з 90-х років стала незалежною.

– Це газета з великими традиціями, значним тиражем, який сягав до 25 тисяч. Це було дуже популярне видання у Горлівці, – коментує він. – Газета з критичних позицій висвітлювала діяльність міської влади.

Багаторічним редактором видання був Едуард Каштановський, якого свого часу навіть було внесено до рейтингу ТОП-20 найвпливовіших горлівчан. Після його смерті навесні минулого року «Кочегаркою» керував його син – Віталій Каштановський.

Утім, коли Горлівку захопили бойовики ДНР, колектив змушений був припинити випуск газети.

– Звичайно, що ДНРівці хотіли підпорядкувати всі видання собі, але Віталій не погодився, тож прийняв рішення виїхати. Бо від цих людей можна було очікувати всього… Тепер ці люди хочуть використати відомі бренди, аби розкручувати свою інформаційну політику. Газету просто захопили, так само, як сайт нашої Донецької організації Спілки, розміщують там свою пропаганду, – зауважує Олександр Бриж. – Під брендом «Кочегарки» видається бойовий листок ДНР.