Новини

Парламент зареєстрував законопроект про права та обов’язки блогерів

Український журналістський фонд

У Верховній Раді 12 лютого зареєстровано  законопроект номер 2111 щодо нових правил для блогерів. Текст «Проекту Закону про внесення змін до Закону України “Про інформацію” (щодо поширення масової інформації в мережі “Інтернет”)» опубліковано на сайті Парламенту. Поданий документ народним депутатом України Василем Петьовкою.

Цим документом пропонується доповнити Закон України «Про інформацію» статтею 26-1 – «Особливості поширення масової інформації в мережі «Інтернет».

Мета документу – «забезпечення захищеності життєво важливих інтересів суспільства, держави та особи, за якої виключається заподіяння їм шкоди через неповноту, невчасність і недостовірність інформації, через негативні наслідки функціонування інформаційних технологій або внаслідок поширення інформації, забороненої чи обмеженої для поширення законами України».

Законопроект передбачає зобов’язання для блогерів розміщувати  на своїх сайтах або вебсторінках своїх прізвищ, ініціалів, електронні адреси.

Також у документі йдеться про заборону для блогерів поширювати відомості, що стосуються, наприклад, тероризму, екстремізму, порнографії чи містять лайку:

«…не допускати використання сайту або сторінки сайту в мережі “Інтернет” з метою вчинення кримінально караних діянь, для розголошення відомостей, що становлять державну або іншу спеціально охоронювану законом таємницю, для поширення матеріалів, що містять публічні заклики до здійснення терористичної діяльності або публічно виправдовують тероризм, інших екстремістських матеріалів, а також матеріалів, що пропагують порнографію, культ насильства і жорстокості, і матеріалів, які містять нецензурну лайку; перевіряти достовірність розміщеної загальнодоступної інформації до її розміщення і негайно видаляти розміщену недостовірну інформацію; не допускати поширення інформації про приватне життя громадянина з порушенням цивільного законодавства; не порушувати права і законні інтереси громадян і організацій, в тому числі честь, гідність і ділову репутацію громадян, ділову репутацію організацій». 

 Також законопроект  передбачає заборону використання сайтів і вебсторінок «з метою приховання або фальсифікації суспільно значущих відомостей, поширення завідомо недостовірної інформації під виглядом достовірних повідомлень; поширення інформації з метою зганьбити громадянина або окремі категорії громадян за ознаками статі, віку, расової чи національної приналежності, мови, ставлення до релігії, професії, місця проживання і роботи, а також у зв’язку з їхніми політичними переконаннями».

Автори документу зазначають: «Прийняття цього законопроекту обумовлено необхідністю забезпечити інформаційну безпеку України, а також права, свободи та інтереси людини та громадянина в Україні шляхом унормування поширення інформації в мережі Інтернет». Як зазначається, завдання документу – унормувати процес поширення масової інформації» в інтернеті. 

Документ направлено на розгляд комітету Верховної Ради 13 лютого.

 Раніше подібної статті для богерів українським законодавством передбачено не було.