Новини

Перший місяць 2015: свобода слова покращується у всіх регіонах, але не у Криму

Український журналістський фонд

З початку року в Україні Інститут масової інформації зафіксував зменшення кількості порушень прав журналістів та покращення свободи слова. Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

Так, за січень 2015 року експерти ІМІ зафіксували 23 порушення, серед яких 14 — фізична агресія щодо журналістів, 6 випадків політичного тиску та 3 — цензури і порушення права на доступ до інформації (для порівняння: у грудні 2014 р. було зафіксовано 39 порушень, у листопаді — 31).

На журналістів нападали у Черкасах, Чернігові, Одесі та на Харківщині, Чернігівщині і Львівщині. Зокрема, на Львівщині депутат Яворівської райради побив активіста за відео-зйомку бюджетної сесії, а на Чернігівщині журналіста побив нащадок анти-героя статті.

У Миколаєві журналістку «Преступности.НЕТ» з оператором не допустили до зали засідань голова прес-служби Миколаївської ОДА Світлана Гурмаза разом з заступником голови ОДА Оксаною Янішевською, коли там проходила зустріч голови Миколаївської ОДА Вадима Мерікова з народними депутатами. Свою відмову в доступі журналістів на робоче засідання обґрунтували тим, що засідання «секретне» у зв’язку з розглядом питання мобілізації. Однак, згодом стало відомо, що окрім питання мобілізації депутати з головою ОДА розглядали також питання прийняття бюджету Миколаївської області на 2015 рік.

Водночас, у січні ІМІ зафіксував відновлення тиску на кримськотатарський телеканал АТР з боку окупаційної влади Криму. Так, 26 січня у Сімферополі телеканал оточили силовики, провели обшук і вилучили сервер з відеоархівом, в також забрали особисті дані співробітників. В ефірі ведуча телеканалу зазначила, що озброєні люди прибули з метою вилучити комп’ютерний сервер, на якому зберігаються відеоматеріали подій річної давнини — масштабного мітингу під стінами кримського парламенту 26 лютого 2014 року між прихильниками відокремлення Криму — проросійськими силами — і тими, хто виступав за єдність України, основну масу яких представляли кримські татар.

ІМІ