Новини

Рада ухвалила закон, який дозволить ліквідувати Комісію суспільної моралі

Український журналістський фонд

10 лютого Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до Закону України “Про захист суспільної моралі” (щодо державного нагляду)», який передбачає ліквідацію Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі (НЕК) як державного органу. За відповідний законопроект № 1647 за основу і в цілому проголосували 245 народних депутатів.

Результати голосування по фракціях розподілилися таким чином: «Блок Петра Порошенка» – 104, «Народний фронт» – 42, «Опозиційний блок» – 20, позафракційні – 12, «Самопоміч» – 25, Радикальна партія Олега Ляшка – 18, «Економічний розвиток» – 0, «Батьківщина» – 13, «Воля народу» – 11.

Нагадаємо, автором законопроекту № 1647 є перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики Ольга Червакова. Закон передбачає вилучити із законодавства згадки про Національну експертну комісію з питань захисту суспільної моралі (НЕК), поклавши її функції на інші державні органи.

Відповідно до закону кіно-, аудіо- і відеопродукція, що має обмеження глядацької аудиторії, а також спеціалізовані ЗМІ сексуального чи еротичного характеру мають проходити процедуру реєстрації в Держкіно та Мін’юсті, а не ліцензування і реєстрації, як це передбачав чинний закон «Про захист суспільної моралі».

Повноваження встановлювати критерії віднесення продукції до такої, що має порнографічний характер будуть передані від НЕК Міністерству культури.

Контроль за додержанням вимог законів у сфері захисту суспільної моралі в межах своєї компетенції, відповідно до пропонованих змін, мають здійснювати:

– Міністерство внутрішніх справ;

– центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері культури (Мінкульт);

– центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері кінематографії (Держкіно);

– центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства;

– Державний комітет телебачення і радіомовлення;

– Національна рада з питань телебачення і радіомовлення.

Громадський контроль у сфері захисту суспільної моралі мають здійснювати творчі спілки, що діють у сфері культури та мистецтв, журналістики. А державна має забезпечувати їм фінансову підтримку в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

«Ліквідація НЕКу не означатиме, що в країні настане моральний армагедон (державний нагляд за дотриманням законодавства у сфері захисту суспільної моралі здійснюють інші державні органи. – ТК). Просто перестане існувати структура, яка в скрутний час війни поглинає від 4 до 5 мільйонів гривень на рік для того, щоб займатися проектами на кшталт роздачі “Сертифікатів щасливої родини” та іншими екзотичними забаганками», – пояснила пані Червакова.

14 січня Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики підтримав цей законопроект і рекомендував Верховній Раді прийняти його в першому читанні за основу. 5 лютого планується розгляд законопроекту у сесійній залі.

Ухвалення цього законопроекту вимагають понад 10 громадських організацій і медійних об’єднань, а також рух «Стоп цензурі!», які 4 лютого поширили звернення до народних депутатів.

3 лютого низка народних депутатів закликали прем’єр-міністра Арсенія Яценюка чимскоріше довести до завершення процес ліквідації Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі та застосувати всі наявні в нього важелі впливу для ухвалення законопроекту № 1647.

Проти ліквідації НЕК виступали церковні ієрархи, які зверталися з відповідним листом до народних депутатів.

«Телекритика»