Новини

Зростає кількість нападів та погроз журналістам

Український журналістський фонд

У період з 17 по 23 січня в Україні зафіксовано шість випадків фізичної агресії проти журналістів та один випадок Інтернет-тиску. Причому три випадки трапилися на Півдні України, а один із решти – поранення військового журналіста в зоні АТО. 

Інститут масової інформації відзначає зростання випадків залякувань та прямої агресії проти журналістів, що можна пов’язати із загальною знервованістю у суспільстві викликаною ситуацією фактичної війни, збідніння. Представники влади та підпорядковані їм особи по відношенню до журналістів виражають зневагу та повну відсутність розуміння того, що журналіст знаходиться у стані виконання професійних обов’язків.

  1. Одеським журналістам телеканалу “Круг” невідомий чоловік заважав проводити зйомку біля ресторанного комплексу, де святкував свій день народження мер Одеси.
  2. В Одесі перед засіданням Малиновського суду по справі 2 травня,  проукраїнсько настроєними молодиками, ймовірно місцевою Самообороною, було побито журналіста інтернет відання “Таймер” Антона Доценка.
  3. Голова прес-служби Миколаївської ОДА Світлана Гурмаза разом з заступником голови облдержадміністрації Оксаною Янішевською вигнали кореспондентку інтернет-видання Олену Мельнікову разом з оператором із залу засідань, де проходила зустріч голови Миколаївської облдержадміністрації Вадима Мерікова з народними депутатами, обраними на Миколаївщині.
  4. Чернівецькій журналістці порталу www.0372.ua Галині Єреміці в приватних повідомленнях у соцмережі Вконтакте погрожували за матеріал, опублікований на сайті.
  5. Під час засідання бюджетної комісії Яворівської райради (Львівська область) громадському активісту місцевої Народної Самооборони Юрію Кенцалу, який знімав засідання на камеру з метою оприлюднення, погрожували вбивством, якщо він не припинить зйомку.
  6. Військовий журналіст, репортер телеканалу «Інтер» Роман Бочкала повідомив, що 21 січня потрапив до шпиталю після обстрілу у населеному пункті Піски поблизу Донецького аеропорту.

Єдиний зафіксований за даний період випадок інтернет-тиску пов’язаний із підтримкою Росії сепаратистів з так званих ДНР-ЛНР. Втім, не може не дивувати, що на сторону тероризму стало російське представництво міжнародного сервісу YouTube:

Московський офіс YouTube задовольнив скаргу просепаратистського ресурсу News-Front (рос. «Новостной фронт») і заблокував відеоканал ТСН на YouTube. Причиною стала скарга «Новостного фронта» начебто незаконне використання фрагменту їх відео в одному з сюжетів ТСН.

Звіт підготовлено в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів», який виконує ІМІ за підтримки Freedom House та МЗС Норвегії.