Новини

“Екранне” спілкування – інструмент для маніпуляцій

Український журналістський фонд

«Екранне» спілкування, або спілкування screen-to-screen чи web 2.0 насправді не таке безпечне, як здається багатьом. Така інформація, що розповсюджується в мережах, часто може стати інструментом маніпулювання, адже повідомлення з інтернету людина, як правило сприймає емоційно, не аналізуючи і не шукаючи причинно-наслідкових зв’язків.

Про ці особливості під час міжнародної конференції «Трансформація журналістики: цифрові виклики професійним стандартам та медіа-етиці» розповідала професор НАПН України, провідний експерт Академії Української Преси Тетяна Іванова.

За її словами, на грудень минулого року в світі налічувалося 3 мільярди користувачів інтернету. 94% європейців мережею користуються регулярно. Однак метою спілкування screen-to-screen є не стільки обмін інформацією, як спілкування і соціалізація в нових групах.

– Традиційно в процесі комунікації face-to-face сприйняття інформації відбувається із задіянням 5 базових відчуттів: зору, слуху, дотику, нюху і навіть смаку, – коментує експерт. – Психологи кажуть, що чим повніше задіяні ці відчуття, тим більш змістовно сприймається інформація. Якщо ж говорити про екранну комунікацію, то вона базується переважно на зоровому сприйнятті. Адже 70-90% інформації в інтернеті ми отримуємо за допомого друкованих текстів чи письмового спілкування. І тільки 30% – це аудіо, відео, фільми, музика тощо.

Проблема в тому, що досі немає алгоритмів отримання інформації за допомогою тільки зору, адже, як свідчать дослідження вчених, 2 тисячі років людство отримувало інформацію за допомогою живого спілкування і слова.

Через занурення людини у світ екранів, відбувається фізіологічний перехід до «поверхневого мислення зором», завдяки якому віртуальну реальність людина сприймає як об’єктивну дійсність. Перенасиченість такою інформацією призводить до того, що мозок втомлюється та починає шукати тільки найлегшу, яскраву інформацію, а те, що потребує аналізу та мислення, – ігнорує.

Як каже Тетяна Іванова, людина «екранного мислення» більш поверхово сприймає інформацію, не вникаючи в зміст, дає їй оцінку, причому дуже швидко і часом нетолерантно.

– Усе це призводить до того, що людиною, яка свою основну частину життя проводить у віртуальному просторі, набагато легше маніпулювати, – коментує експерт.