Новини

Бійці добровольчого батальйону в польових умовах роблять свою газету

Український журналістський фонд

Уже чотири номери газети «Чорне сонце» добровольчого полку «Азов» було видано вояками-ентузіастами. Журналістами у виданні є самі бійці, а головним редактором – водій швидкої допомоги медичної служби полку Марк Мельник. Він же і верстає газету, бо мав невеликий досвід медійної роботи в студентські роки, навчаючись у м. Жовті Води Дніпропетровської області.

Ідея створювати газету з’явилася якраз тоді, коли Марк Мельник три місяці тому прийшов добровольцем у «Азов». У військкоматі йому дозволу на службу не дали, але чоловіка це не зупинило. Саме тоді з прес-службою полку і обговорили можливість видання своєї газети.

Ми знайшли серед своїх художника, який нам намалював обкладинку для першого номера. Спитали, хто що пише. Серед бійців були такі, що вели певні записи у формі щоденника. Коли я їздив до Києва у відрядження, вдалося домовитися з друкарнею в Білій Церкві, яка безкоштовно надрукувала нам чотири номери. Щоправда, оскільки ми не зареєстровані, то можливо друкарню доведеться міняти, – розповідає прес-службі НСЖУ Марк Мельник.

Газету стараються випускати раз на два тижні. Але це залежить від обставин. Адже роблять її в штабі полку в Гурзуфі біля Маріуполя. Свого комп’ютера немає, тож доводиться працювати «то там, то там» – де пустять.

Тай у бійців не завжди є змога писати, бо вони перш за все прийшли сюди воювати, – каже редактор. – Підписуються псевдонімами у цілях безпеки.

Сам Марк свого імені не приховує, але в газеті також підписується позивним «Вирій». Серед журналістів можна зустріти Лисицю, Вальгаллу, Поета, Сварга, Оберега. Зараз на постійній основі над виданням працюють двоє людей. Хоча в планах бійців – розширити випуск до 8 сторінок, а періодичність – до тижневика.

Із солдатів у нас десь п’ятеро постійних дописувачів, хоча статті знайти не важко. В нас навіть є автор з США, який зараз мешкає в Києві і написав статтю про «Азов», – розповідає Марк Мельник.

За його словами, рішення про назву «Чорне сонце» було колегіальним.

Це староруський, староукраїнський символ переродження. Є такий період в році – ніч, коли з’являється особлива енергетика, найкраще придатна для нового життя. Цей момент називається «Чорне сонце», – каже редактор.

У планах Марка Мельника – створити ще й сайт, де будуть публікуватися історичні матеріали, військова поезія, репортажі з подій. Сам він каже: завдяки роботі над газетою зрозумів, ким хоче бути в мирному житті.

Я працював і за фахом – менеджером, і півтора роки кухарем у Польщі. Але коли почалися події на Майдані, повернувся в Україну і 4 місяці був там. Потім у Жовтих Водах був у загоні Самооборони, ми працювали спільно з міліцією, знешкоджували сепаратистів. Потім ця проблема відпала, і тому прийшов у «Азов». Журналістика – це якраз те, чим би я хотів займатися у подальшому, – каже редактор фронтової газети.