Новини

Журналістам радять пам’ятати про інстинкт самозбереження

Український журналістський фонд

Коли журналіст потрапляє у локацію, де діють озброєні люди, він має або тікати, або ховатися, або чинити фізичний опір нападнику. Про це 5 грудня розповіли експерти міжнародної громадської організації Internews Марк Жардіна та Брук Касснер на конференції «Журналістські розслідування в Україні та Європі: досягнення, проблеми та перспективи розвитку, організованої НГО «Інститут розвитку регіональної преси» (ІРРП). 

Експерти, які навчають журналістів діяти у зонах військових конфліктів по всьому світу,  провели тренінг у секції з фізичної безпеки.

«Журналісти – наче пожежники. Коли всі люди вибігають з палаючого приміщення, ви туди вбігаєте. Тому дуже важливо визначити ризики, з якими ви стикаєтеся, і вміти їм протистояти. Бо журналіст апріорі є мішенню та потенційною жертвою багатьох сторін – поліції, натовпу, супротивника тощо», – зазначив Марк Жардіна.

Він запевнив, що перед тим, як вирушати працювати у зону конфлікту, журналісту потрібно витратити п’ять хвилин, аби  подумати. «Вам потрібно прокрутити в голові всі загрози, ризики, ваші можливі дії в тій чи іншій ситуації – це впродовж перших чотирьох хвилин. Протягом п’ятої хвилини вам потрібно згадати про тих журналістів, які загинули під час роботи, бо вони не були належним чином підготовлені», – радить пан Жардіна.

Найголовніше для журналіста – пам’ятати, що йому, безперечно, потрібно висвітлити історію, але при цьому «самому не стати історією», зазначають експерти.

«Ви не зможете виконати свою роботу, якщо будете поранені чи вбиті. Тому потрібно в першу чергу згадати про інстинкт самозбереження і рятуватися», – зазначила пані Касснер.

Якщо журналіст знаходиться у приміщенні, а ззовні чує постріли, часто він вважає, що мусить йти на місце події, щоб висвітлити ситуацію, тим самим наражаючись на небезпеку. Однак правильними буде рятуватися. Для цього є три шляхи – або втікати, або ховатися, або, якщо нападник зі зброєю вже поруч і збирається застрелити журналіста, – відбиватися від нього.

Експерти дали кілька порад щодо того, як діяти у кожній обраній ситуації.

Для того, щоб втекти і тим самим уникнути пострілів, важливо знати план будівлі чи місцевості, бути ознайомленим з усіма усі запасними виходами. Для цього слід обов’язково підготуватися заздалегідь, вирушаючи у певне місце працювати. «В 90% випадках журналісти страждають через те, що не знають, куди втікати і панікують. Якщо я тікаю, я тікаю від укриття до укриття, маючи певну точку кінцевою метою, а не просто біжу куди-небудь», – зазначив Марк Жардіна.

Брук Касснер підкреслила, що під бігом не мається на увазі дуже швидке пересування. «Ви маєте робити визначені рухи в потрібному напрямку не надто швидко, бо людина, яка біжить, завжди привертає увагу супротивника», – зазначила вона.

Журналіст може покликати на допомогу, але слід це робити тільки тоді, коли ти опинився у безпечному місці.

Якщо найкращим варіантом журналісту видається заховатися, слід розуміти, що існує два види укриттів. «Ті, які можуть затулити вас від куль, які можна використати як щит, і ті, за якими вас просто не буде видно – ви замаскуєтесь.  Обидва укриття можуть бути ефективні залежно від ситуації», – зазначила пані Касснер.

Найперше, що журналіст має зробити після того, як сховався – вимкнути телефон. «За півроку я дізнався про щонайменше п’ять випадків, коли журналісти були застрелені через те, що не вимкнули телефони і виказали своє місцезнаходження», – розповів пан Жардіна.

Також бажано не притулятися до стін, бо куля з потужної зброї, наприклад, автомату Калашникова, може зрикошетити від стіни у людину, що поряд.

«Слід пам’ятати, що якщо ви бачите нападника з укриття, вірогідно, і він зможе вас побачити, тому не визирайте, не поглядайте на нього», – порадив Марк Жардіна.

Експерти зазначили, що в укритті потрібно перебувати до моменту,  доки хтось вас не знайде або доти, доки там безпечно перебувати. «Бо якщо ви не чуєте пострілів – це ще не значить, що “погані хлопці” пішли», – сказав пан Жардіна.

Якщо журналіст не має можливості втекти чи сховатися, і людина зі зброєю чинить пряму загрозу життю журналіста, він має захищатися і протистояти нападнику, вступити у бійку. «У вас буде викид адреналіну, і якщо ви діятимете енергійно, з усіх сил і при цьому голосно кричатимете, ви маєте шанс налякати і послабити супротивника, навіть, якщо він значно важчий за вас у ваговій категорії», – зазначив Марк Жардіна.

Також експерти наголосили, що, вирушаючи у зону конфлікту, журналіст повинен завжди мати «план В» та наново оцінювати ситуацію згідно того, що він бачить на місці, оперативно вносити правки у свою першу стратегію.

Крім того представники Internews переконані, що кожен журналіст має вибір – їхати у зону конфлікту чи ні. «Це нормально колись – не поїхати. Не висвітлити події.  Як журналістам вам важко з цим погодитися. Але, повірте, інколи не має нічого поганого в тому, що ви не поїдете, однак збережете своє життя», – переконаний Марк Жардіна.

 

«Телекритика»