Новини

В інтернеті з’явився сайт, який виявляє неперевірену інформацію, використану в онлайн-новинах

Український журналістський фонд

В кінці вересня в інтернеті з’явився сайт  Emergent, який створений для моніторингу новин. Він допомагає відокремлювати факти від вигадки і відстежувати неперевірену інформацію, яка шириться інтернетом, повідомляє Міжнародна журналістська мережа.

Сайт Emergent знаходить джерела чуток — з моменту, коли новина почала поширюватися в мережі, до її публікації в новинних агентствах.

Коли новина вперше з’являється на сайті, вона позначається як «неперевірена». Після збору інформації новині присвоюється одна з позначок: «правда» або «брехня». Сайт відстежує, коли слух з’явився, як довго він циркулював в мережі і коли він був спростований або підтверджений. Система також зазначає, чи була публікація на цю тему оновлена або змінена.

Emergent стежить за різноманітними новинами і займається перевіркою фактів: від чуток про те, що актор Сет Роген зіграє Стіва Возняка в новому фільмі про Стіва Джобса, (досі неперевірених) до підтвердження інформації про те, що нігерійський уряд і організація «Боко Харам «не досягли угоди про припинення вогню.
Emergent також використовує барвисту графіку для демонстрації того, наскільки широко історії поширилися в соціальних мережах.

Сайт розробив стипендіат Центру цифрової журналістики ім. Тоу Колумбійського університету Крейг Сільверман. Для створення сайту Emergent Сільверман і журналіст Адам Хупер використовували програмне забезпечення компанії Normative. Команда продовжить роботу c сайтом в ході своєї стипендіальної програми.

Це не перший проект Сільвермана, що має справу з перевіркою інформації. На сайті Інституту Пойнтера він веде блог «Вибачення за помилку» (Regret the Error), де займається перевіркою фактів, повідомлених в новинах. Разом з 21 іншим спеціалістом Сільверман написав для Європейського центру журналістики керівництво з перевірки фактів, він також став редактором цього керівництва. Керівництво присвячено організації в редакціях процесу перевірки інформації та визначення джерел користувацького контенту.

За інформацією ІМІ