Новини

У жовтні вперше за сім місяців журналісти не потрапляли в полон – ІМІ

Український журналістський фонд

Основними порушеннями свободи слова у жовтні 2014 року стали напади на журналістів. Інститут масової інформації зафіксував 11 випадків нападів, при чому лише два з них були безпосередньо пов’язані із парламентськими виборами.

У жовтні ІМІ також зафіксував 17 випадків, коли журналістам перешкоджали виконувати професійну діяльність, тоді як у вересні таких випадків не було зафіксовано взагалі.

Такими є дані щомісячного дослідження Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

За даними ІМІ, 10 випадків перешкоджань журналістської діяльності сталися в день позачергових парламентських виборів, 26 жовтня. Найбільшу кількість таких порушень ІМІ зафіксував у Херсоні (3), Одесі (2) та на Дніпропетровщині (2). Серед них – недопуск на засідання комісій, на спецдільницю, відмова в реєстрації, вимоги довіреної особи припинити трансляцію голосування та заборона знімати на планшет.

Вперше за сім місяців ІМІ не зафіксував жодного випадку викрадення та незаконного утримання журналістів. Проте в полоні терористів на сході України досі залишаються четверо журналістів, які потрапили туди ще у липні та серпні: Сергій СакадинськийЄвген ШляхтинЄвген Тимофєєвта Роман Черемський.

Крім того, в жовтні сталося 9 кібер-злочинів, чотири з яких була пов’язані з парламентськими виборами. Наприклад, головред сайту «Преступности.НЕТ» Анатолій Чубаченко зазначив, що їхній сайт з року в рік перед виборами піддається найпотужнішим DDoS-атакам. А «Житомир.info» пов’язує DDoS-атаку напередодні «дня тиші» з парламентськими виборами, зокрема, з відмовою розміщати «чорний піар» проти кандидатів і партій.

За словами експертки ІМІ Катерини Дячук, акції протесту і надалі залишаються небезпечним місцем роботи для журналістів в Україні. «З 11 випадків побиттів та нападів на журналістів, більшість пов’язані саме з проведенням акцій у Києві під Адміністрацією Президента та Верховною Радою. Зокрема, 10 жовтня невідомі у камуфляжі розбили камеру знімальній групі програми “Надзвичайні новини” каналу ICTV, а 14 жовтня оператору каналу “112 Україна” випустили в очі струмінь газу під час сутичок біля Верховної Ради. Цього ж дня під час висвітлення сутичок біля ВР постраждав фотокореспондент Reuters, якому невідомі розсікли голову», – розповіла пані Дячук.

Всього з початку 2014 року ІМІ зафіксував 7 випадків убивств журналістів, 74 викрадення або незаконні утримання, 281 випадок побиття та нападів на журналістів, 137 фактів перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та 130 випадків цензури.

 

«Телекритика»