Новини

Польський журналіст написав книжку про події в Україні, свідком яких став

Український журналістський фонд

Павел Пеньонджек – один із багатьох закордонних журналістів, які от уже рік тому кинули все і поїхали в Україну висвітлювати події мирного Євромайдану.

Він не очікував, що уже за такий короткий проміжок часу, йому доведеться вбиратись у шолом, бронежилет і маневрувати між такими українськими містами, про існування яких більшість українців з-поза Донбасу мала дуже туманне уявлення, якщо мала його взагалі.

Тим не менше, Павел от уже рік регулярно і подовгу живе в Україні, і тепер переважно у тій частині, українську належність якої намагаються поставити під сумнів.

Він був свідком усіх ключових подій української історії останнього року, і тепер чекає на вихід у Польщі своєї книги репортажів про них.

– У книжці десять розділів. Я почав від більш загальних тем, які мають пояснити нашому польському читачеві загальний контекст: поступовий розпад державних інститутів в Україні і, як наслідок, відсутність реальної влади на Донбасі, чим і скористались сепаратисти, – каже Павел. – Потім я спробував розібратись у тих парадоксах і відмінностях між регіонами, які нібито мають входити до складу “єдиної Новоросії”, еволюції проросійських демонстрантів до “федералістів” і сепаратистів. Ну а потім уже Слов’янськ, “народна влада”, незрозумілий початок АТО, “референдум” і вибори президента України, переродження Донецька з нормального міста у якесь Готем-Сіті, тільки без Бетмена, радикальні сили у цій війні, збитий МН17. Закінчується книжка розділом про те, як сепаратисти за російської допомоги вирішили створити друге Придністров’я.

За словами журналіста, сепаратисти переважно не люблять поляків.

– Я чув багато разів, що ми, поляки – брехуни, чи навіть вороги, через те, як польські ЗМІ висвітлювали події на Майдані або тому, що в нас друзі не з тієї сторони (мається на увазі, що Польща зв’язана з західними структурами). В небезпечних моментах ніколи не було такого, щоб хтось мені сказав: ти поляк, тому ми тобі не допоможемо. Переважно намагаються, щоб я був у безпеці. Навіть часом просять, щоб я був обережним, – розповідає журналіст.

Каже, що закордонним ЗМІ працювати на Донбасі набагато легше. Ніхто не має претензії, що вони представники “київської хунти”.

На запитання, що його найбільше вразило в Україні за той час, який він тут провів, Павел розповідає: не очікував, що стільки людей вийде зі зброєю в руках боротися за Донбас, і що стільки українців буде допомагати армії.

За матеріалами «Української правди»