Новини

ІМІ презентує посібник “Журналіст і парламентські вибори 2014”

Український журналістський фонд

Інститут масової інформації (ІМІ) підготував практичний посібник для журналістів, що планують висвітлювати парламентські вибори. Про це ідеться на сайті ІМІ.

У посібнику “Журналіст і парламентські вибори 2014″наведена інформація щодо статусу журналіста на парламентських виборах, чітко виписані та окреслені документи, які є підтвердженням статусу журналіста/працівника ЗМІ на виборах, а також коротко перелічені основні нормативно-правові акти, що регулюють журналістську діяльність та містять гарантії прав журналістської діяльності як безпосередньо на виборах, так і у загальному аспекті.

Також розглянуто питання основних принципів висвітлення виборчого процесу журналістами (законодавчо закріплені вимоги до висвітлення виборів засобами масової інформації). У цьому ж аспекті розглянуто основні заборони, котрі стосуються діяльності журналістів/представників ЗМІ, а також діяльності самих засобів масової інформації.

Окремий розділ посібника присвячено безпосередньо виборчому процесу: його етапам, суб’єктам, системі виборчих комісій та їх повноваженням, порядку та процедурі утворення та роботи ОВК та ОДК, процедурі самого голосування (день виборів) та підрахунку голосів в аспекті діяльності журналістів та ЗМІ, статусу офіційних спостерігачів та співпраці з ними).

Широко розкрито питання доступу до інформації про фінансування виборчої кампанії, що буде корисним для журналістів на час передвиборчої кампанії. Спеціально наведено приклад звернення до кандидата з проханням надати інформацію про джерела отримання фінансування на заставу.

Крім цього на сторінках посібника можна знайти опис правил передвиборчої агітації, політичної реклами та їх обмеження, а також не менш важливу інформацію щодо проведення та висвітлення опитувань громадської думки. Все це стане в нагоді як для діяльності ЗМІ на виборах, так і для журналістів для розпізнавання та фіксування порушень.

Також надана коротка інформація про оціночні судження, право на відповідь та спростування, що буде корисним для журналістів та ЗМІ не тільки у контексті виборів та виборчого процесу.

В останньому розділі посібника визначені основні види порушень під час виборів (безпосередньо ті, що стосуються виборів та процедурні порушення; порушення у питаннях агітації та політичної реклами) та основні способи протидії таким порушенням, а також процедури оскарження у разі виявлення порушень.

Спеціально розроблена форма повідомлення про порушення прав журналістів, та надані телефони “гарячих ліній” медіа-організацій (Інститут медіа-права, Інститут розвитку регіональної преси), які також як і Інститут масової інформації, надають журналістам правову допомогу.

Посібник також буде поширюватися у формі мобільного додатку у партнерстві з Громадянською мережею “Опора”.

Проект зі створення посібника підтримала Міжнародна правозахисна організація Freedom House.

Джерело: Інститут Масової Інформації