Новини

У день пам’яті Гонгадзе медіа-спільнота вимагала від влади почати діалог із журналістами

Український журналістський фонд

У день пам’яті Георгія Гонгадзе та всіх загиблих журналістів представники медіа-організацій нагадали владі про відповідальність і необхідність впровадження актуальних медіа-реформ. Про це ішлося під час прес-конференції “Нова влада і свобода слова”, ініційованої рухом “Стоп цензурі”. У заході взяли участь представники ЗМІ та медіа-організацій.

Виконавчий директор  Інституту масової інформації Оксана Романюк зазначила, що за роки незалежності справа Гонгадзе мала величезне значення для України і фактично стала тестом на демократичність та відкритість влади.

– Від імені журналістської спільноти ми зібралися щоб окреслити актуальні виклики, які стоять перед нами, та нагадати українській владі про ці виклики. Ми вимагаємо розслідування справи Гонгадзе та розслідування нападів на всіх журналістів, які постраждали. Адже останній рік став найгіршим для наших колег за всі роки незалежності. І, на жаль, основними нападниками на журналістів лишаються правоохоронні органи, – констатувала Оксана Романюк.

За її словами, з початку 2014 року лише 4 справи за 171-ю статтею дійшли до суду. Хоча відбулося майже 300 нападів на журналістів.

– У нас відсутній системний діалог з владою, немає взагалі платформ, де ми могли б зустрічатися та вирішувати ці питання. Ми досі не почули позиції Президента стосовно свободи слова, розслідувань нападів на журналістів, суспільного телебачення. Тому я закликаю Президента, Генпрокурора, Міністра внутрішніх справ почати цей системний діалог із журналістською спільнотою, – зазначила пані Романюк.

Заступник керівника ГО “Телекритика” Світлана Остапа зазначила: у день пам’яті Георгія Гонгадзе слід говорити про те, що суспільству потрібна незалежна журналістика, аби громадяни отримували повну інформацію про те, що відбувається в державі. Кращим механізмом для цього є саме створення суспільного мовлення.

– Телекритика постійно проводить моніторинги, і вони свідчать, що навіть після революції гідності ЗМІ продовжують постійно використовуватися владою і політиками у власних інтересах, продовжує існувати джинса, замовчується або викривляється важлива інформація, олігархи використовують ЗМІ у своїх олігархічних війнах, – каже Світлана Остапа.

За її словами, насамперед для створення суспільного мовлення потрібна політична воля, бо процес ніяк не може зрушити з місця.

– Ми закликаємо владу, аби вона відкрито сказала, що вона проти державних мовників, що їх треба ліквідувати, перевести в суспільних мовників, бо це наше зобов’язання перед Радою Європи.

Представник руху “Стоп цензурі” Наталка Гуменюк наголосила, що зараз до українських журналістів – високий рівень недовіри з боку суспільства і, зокрема, українських військових. І в цьому вина не тільки самих журналістів, а й представників державних структур, які повідомляють неправдиву інформацію.

– Вільна незалежна журналістика – це питання не тільки демократії, а й питання безпеки і життя людей, – сказала Наталка Гуменюк.

Президент Асоціації медіа-юристів, секретар НСЖУ Тетяна Котюжинська нагадала: за часи незалежності в Україні загинуло більше 60 журналістів.

– Торік у цей день проводилася акція “Безкарність вбиває”, але ми констатуємо, що з того часу нічого не змінилося, ситуація лише погіршилася. Під час подій на Майдані правоохоронні органи, для яких проводилося безліч заходів, де пояснювалися права журналістів та міжнародні норми, відверто їх ігнорували. Ми не бачимо системного підходу до очищення силових структур. Дуже мало справ про порушення прав журналістів передано до суду. Безумовно, ми очікуємо, що влада все ж таки зверне увагу на ці питання і буде проводити незалежні розслідування, – наголосила Тетяна Котюжинська.

Також вона зазначила: питання суспільного мовлення не обмежується прийняттям закону, закон має бути реалізований в такий спосіб, щоб він слугував суспільству, а не владі.

– Дуже зручно кожній політичній силі мати підручне ЗМІ, яке фінансувалося б з бюджету. Ми це розуміємо, але вимагаємо підходити по-новому до вирішення питань і медіа-реформи, і побиттів та вбивств журналістів, – наголосила Тетяна Котюжинська.