Новини

Медіаспільнота назвала законопроект “Про санкції” диктаторським

Український журналістський фонд

Верховна Рада України у першому читанні підтримала урядовий законопроект №4453а “Про санкції” стосовно компаній та осіб, які підтримують сепаратистів та терористів. З-поміж іншого документ передбачає ряд обмежень у сфері медіа.

Серед видів санкцій, які можуть бути застосовані, є: заборона або обмеження ретрансляції теле- та радіоканалів; заборона користування радіочастотним ресурсом України; обмеження або припинення діяльності засобів масової інформації та інших суб’єктів інформаційної діяльності, в тому числі, в мережі Інтернет; обмеження або заборона виробництва або розповсюдження друкованої продукції та інших інформаційних матеріалів; обмеження або припинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування.

За загальним правилом, рішення про застосування санкцій приймає РНБО за поданням Верховної Ради, Президента, Кабміну, НБУ або СБУ. Рішення РНБО вводиться в дію указом Президента України.

Законопроект активно критикують медіаексперти, пише “Телекритика”.

Категоричне несприйняття ухваленого у першому читанні законопроекту № 4453-а “Про санкції” висловлюють НСЖУ, НМПУ та КЖЕ.

“Вважаємо, що така спроба влади впровадити антиконституційний закон – це не що інше, як цинічне і свідоме намагання перетворити журналістику на пропагандистську машину, яка висвітлюватиме виключно позицію влади, позбутися неугодних поглядів і організацій, незалежних засобів масової інформації”, – йдеться в заяві цих організацій.

Виконавчий директор Інституту масової інформації Оксана Романюк на своїй сторінці у Facebook назвала законопроект “сирим” і звернула увагу на його небезпеки. За її словами, попри благородну мету, цим документом “нав’язується диктатура”.

“Президент або РНБО можуть просто своїм рішенням обмежити або заборонити діяльність будь-якого ЗМІ в Україні. Ось так, без рішення суду, без визначення якихось рамок чи чітких категорій”, – наголосила медіаексперт.

Дуже небезпечним вважають цей законопроект “Репортери без кордонів” і закликають парламентарів відхилити цей законопроект у другому читанні, адже він несумісний із владними зобов’язаннями щодо захисту свобод. Наголошується також на вимозі міжнародних конвенцій, ратифікованих Україною, про те, що кожне обмеження діяльності медіа повинне за всіх умов бути “необхідним” та “пропорційним”.

Свою стурбованість із приводу законопроекту вже висловила представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуня Міятович.

Члени Комітету з питань свободи слова та інформації підготували зміни до законопроекту “Про санкції”, відповідно до яких всі статті про заборону діяльності ЗМІ повинні бути вилучені. Голова Комітету Микола Томенко повідомив, що він вніс підготовлені колегами поправки до Комітету з питань національної безпеки та оборони, що готує законопроект до другого читання, з пропозицією вилучити підпункти 9, 10, 11, 12, 13 пункту 1, які стосуються санкцій проти ЗМІ.