Новини

На Міжнародному журналістському форумі обговорювали, як висвітлюються події в Україні

Український журналістський фонд

У Берліні пройшов міжнародний журналістський форум “Stereoscope Ukraine”. Як повідомляє  Deutsche Welle, 36 кореспондентів із України, Росії та ЄС обговорювали висвітлення подій в Україні від початку протистояння на Майдані.

“Нове про Україну я можу дізнатися в Донецьку. У Берліні ми намагалися лише зрозуміти та почути один одного”, – розповідає про участь у форумі журналістів “Stereoscope Ukrain” російський кореспондент Павло Канигін. Останні півроку “спеціально”  для видання “Новая газета” він живе на дві країни – в Україні та Росії. За цей час на його рахунку – новини із гарячих точок українського Сходу, інтерв’ю із першими особами країни та репортаж-враження про власне викрадення бойовиками так званої “ДНР”.

Павло Канигін – один із 36 учасників форуму “Stereoscope Ukraine”. У межах присвяченого висвітленню подій в Україні проекту, який пройшов у Берліні, із ним дискутували колеги з України, Росії, Німеччини, Польщі, Литви та Великої Британії. Діалог журналістів ініціювала мережа кореспондентів n-оst, яка спеціалізується на висвітленні східноєвропейських подій у Німеччині. Це їхня ідея – на три дні, із 31 липня до 2 серпня, перетворити віллу на острові Шваненвердер, що на півдні Берліна, на майданчик затятих політичних дискусій.

У центрі обговорення – останні події в Україні, позиція ЄС та роль ЗМІ у геополітиці. “Зустріч журналістів із усіх залучених до конфлікту сторін дає надію пролити світло на плутанину довкола незалежного висвітлення подій (в Україні. -Ред.), формування суспільної думки та державної політики використання медіа”,-  пояснює нагальність форуму керівник мережі n-ost Ганно Гундерт.

“Потрібна точна, правдива, перевірена інформація”

“Як на мене, росіяни висвітлюють конфлікт в Україні краще за інших, – каже DW активний учасник дискусій, міжнародний оглядач українського журналу “Новое время”, а в минулому – журналіст російського інтернет-видання “Лента.ру” Іван Яковина. Він уточнює, що має на увазі недержавну та незаангажовану російську пресу. – Вона не є безпосереднім учасником цього конфлікту, їхні журналісти не підтримують Путіна і позбавлені упередженості української преси”, – аргументує журналіст.

На думку Яковини, українська журналістика заганяє себе у глухий кут, беручи на озброєння методи російської пропаганди. Адже у боротьбі з “чемпіоном світу із пропаганди”, яким, на думку медійника, є Росія, шанси України мізерні, вважає журналіст. “Потрібна інша тактика, як то купити “пістолет”, а в умовах інформаційної війни це – точна, правдива, перевірена інформація”, – додає він.

Хто об’єктивніший?

Заступник головного редактора інтернет-видання “Українська правда”  Сергій Лещенко переконаний – визначити “фаворита в об’єктивності” у висвітленні українських подій неможливо. “Є видання і в Росії, і в Україні, і в Німеччині, які об’єктивно висвітлюють події України. Зрештою, все залежить від видання. Якщо воно має гарну репутацію, то не буде займатися оприлюдненням викривлених фактів. Оскілки ця репутація складалася десятиліттями, видання не хоче її втратити в один момент”, – переконаний український журналіст. На думку Лещенка, російські ЗМІ у переважній більшості необ’єктивні.

Політичний коментатор та оглядач однієї з провідних литовських газет “Lietuvos rytas” (“Ранок Литви”) Вітаутас Бруверис застерігає від порівнянь. “Ніби пропаганда ведеться як з української, так і з російської сторони, але не можна прирівнювати їх за впливом, не можна класти їх в одну купу”, – вважає журналіст. На його думку, найбільш адекватну картину подій в Україні відтворює саме литовська преса: “Це ґрунтується на тому, що ми глибше розуміємо саму серцевину конфлікту”, – аргументує Бруверис.

Наступна дискусія відбудеться у Києві

Журналіст “Новой газеты” Павло Канигін після закінчення форуму знову прямує до України. Він переконаний – бути українським журналістом у цій ситуації важче. “На відміну від моїх українських колег, я можу собі дозволити спостерігати. Для українських журналістів – це не просто описовість, для них – це їхня війна, війна їхньої країни. Для них важче відійти в сторону та подивитися на конфлікт з боку”, – вважає Канигін.

Друга сесія медіафоруму “Stereoscope Ukraine” відбудеться із третього по п’яте жовтня у Києві. Українська частина проекту буде присвячена проведенню незалежних розслідувань для подальшого оприлюднення їх у пресі країн-учасників форуму.