Новини

В Криму та на Сході – найгірша ситуація зі свободою слова

Український журналістський фонд

Найгіршими регіонами з точки зору роботи журналістів стали Крим, Донецька область, Луганська область та Київ. Тривожна ситуація в Одеській, Харківській та Миколаївській областях. Найкращими – Запорізька, Кіровоградська, Хмельницька та Житомирська області. Тут не зафіксовано жодного порушення. Загалом з  початку березня цього року Інститут Масової Інформації зафіксував 386 фактів порушень прав журналістів. Дві третини випадків сталося на Сході та в Криму. Такі дані оприлюднила виконавчий директор ІМІ Оксана Романюк під час прес-конференції 13 червня з нагоди підбиття підсумків свободи слова в Україні з початку російської агресії.

– Але водночас є і позитивні тенденції, – зауважила Оксана Романюк. – Журналісти стали більш освічені, краще знають свої права, і правоохоронні органи вже більше реагують на порушення їхніх прав.

Основними викликами для свободи слова в Україні з початку російської агресії стали: відключення українських каналів на окупованих територіях, цензура (88 випадків); побиття і напади на журналістів (87 випадків); захоплення і напади на офіси  місцевих ЗМІ (43 випадки), викрадення і утримання журналістів (46 випадків).

Присутній на прес-конференції заступник начальника Головного слідчого управління МВС Олександр Вакуленко  запевняв, що злочини, де постраждалими є журналісти перебувають на контролі в міліції. З початку року правоохоронними органами було відкрито 262 кримінальні провадження за злочинами, де потерпілими є працівники ЗМІ. Найбільше – за фактом перешкоджання діяльності, також було 39 випадків крадіжки майна, 27 випадків умисних тілесних ушкоджень, 17 – незаконного позбавлення майна та 10 – незаконного позбавлення волі.

Органи Міністерства внутрішніх справ протягом поточного 2014 року порушили понад 60 кримінальних проваджень за статтею 171 Кримінального кодексу України про перешкоджання законній професійній діяльності журналістів. В 11 кримінальних провадженнях винесено повідомлення про підозру, а шість проваджень уже скеровано до суду.

Олександр Вакуленко визнав, що є проблеми з бездіяльністю правоохоронних органів, але пообіцяв зробити все можливе, аби виправити ситуацію.

Журналіст із Криму, представник Центру журналістських розслідувань Сергій Мокрушин  розповів про ту ситуацію, яка нині склалася для ЗМІ на півострові. За його словами, там зараз немає свободи слова. Українські канали можна дивитися через інтернет, кабельні мережі чи супутник. Незалежних видань практично немає. “Ворожі” до кримської влади ЗМІ не запрошують на жодні офіційні заходи. А місцеві представники самооборони мають надзвичайно широкі права і практично безкарні у своїх безчинствах. Самого Сергія на початку червня затримували самооборонівці: його з колегою жорстоко побили, досліджуючи в соцмережах його політичну позицію.

– В Криму практично не залишилося жодного незалежного ЗМІ. Замовчуються важливі теми, зокрема, екології. Таке враження, що проводиться якийсь жахливий соціальний експеримент, – сказав Сергій Мокрушин.