Новини

Постраждалі колеги вже почали отримувати кошти від Центру допомоги журналістам

Український журналістський фонд

Журналісти, які постраждали, виконуючи свій професійний обов’язок, під час останніх подій в Україні (з 21 листопада 2013 року) – можуть звертатися по допомогу (матеріальну, юридичну та іншу) до Національної спілки журналістів України. У співпраці з Незалежною медіа-профспілкою України та міжнародними партнерськими організаціями відкривається Центр допомоги журналістам. Під час засідання медіа-клубу «На власний погляд» перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко закликав колег повідомляти про випадки порушення прав співробітників ЗМІ в регіонах та звертатися до Спілки.

– Ми намагаємося і намагалися не лише робити заяви та вести моніторинг випадків порушень прав журналістів, а й надавати допомогу. За всіма даними зафіксовано, що з грудня минулого року в Києві, регіонах та Криму сталося близько 300 випадків порушення прав колег та ЗМІ. Це від позбавлення доступу до інформації та перешкоджань, і аж до загибелі журналістів, – зазначив Сергій Томіленко.
Він розповів, що НСЖУ виділила власні кошти на допомогу сім’ям загиблих і поранених журналістів. Було також перераховано кошти працівникам ЗМІ в чотирьох регіонах – Чернігів, Черкаси, Житомир, Запоріжжя. Це відшкодування лікування та пошкодженої техніки.

– Це кошти Міжнародної програми медіа-підтримки. Ми уклали угоду, і вони компенсували журналістам витрати на медичні послуги, ліки. Також Спілка має домовленість із нашими партнерами – Польською Асоціацією Журналістів, яка заснувала фонд солідарності. Вже перші кошти передані в Україну та ідуть на відшкодування вартості пошкодженої та розбитої апаратури. Ми досягли домовленості, що всі ці види допомоги колегам, які потрапили в кризову ситуацію, – матеріальної, технічної, правової, освітньої – об’єднаємо в «Центр допомоги журналістам». Зокрема, я вже можу анонсувати проведення в Києві «тренінгу для тренерів» щодо безпеки в кризових ситуаціях. А потім колеги, які пройдуть таке інтенсивне навчання – будуть проводити тренінги з безпеки для журналістів у регіонах, – розповів Сергій Томіленко.

За його словами, як показали числені масові заходи та протести в Києві та регіонах, працівники ЗМІ не готові до роботи в ситуаціях жорстких протистоянь, не знають, як себе правильно поводити та убезпечити під час роботи.

– Ми бачимо, що не жоден регіон, жоден журналіст  чи ЗМІ – не застраховані від порушень їх прав. Тому я закликаю колег повідомляти про інциденти та звертатися по допомогу. Нехай це невелика допомога, але кожен журналіст, який став жертвою обставин, виконуючи свій професійний обов’язок, не повинен бути залишений сам на сам із такими проблемами та їх наслідками, – наголосив перший секретар НСЖУ.

Довідка:

У рамках центру допомоги журналістам будуть реалізуватися такі напрямки:

 • Моніторинг випадків порушень прав журналістів та ЗМІ.
 • Моніторинг потреб постраждалих колег.
 • Надання матеріальної допомоги.
 • Юридична допомога та правова підтримка.
 • Надання психологічної допомоги.
 • Освітній напрямок – підвищення безпеки роботи журналістів.

Спільно з партнерськими медіа-організаціями було прийнято рішення щодо виділення першого траншу грошової допомоги таким колегам:Максим Левін, фотокореспондент LB.ua, який постраждав під час сутичок під Києво-Святошинським судом та якому було пошкоджено професійну фотокамеру.

 1. Мар’ян Гаврилів, фотограф-фрілансер (Львів), якого було жорстоко побито на Грушевського, затримано «Беркутом». Йому розтрощили чи «конфіскували» всю техніку, яка була при ньому.
 2. Антон Черниш, журналіст-фрілансер – зазнав побиття на Банковій, розтрощена фотокамера.
 3. Анатолій Лазаренко, журналіст-фрілансер (Коростень) – побитий активістами організації «Ніхто крім нас», розтрощено апаратуру для стрімінгу. Родина зазнала погроз.
 4.  Ірина Сєдова, журналістка «Керч.ФМ» (Крим), потребує матеріальної допомоги у зв’язку із переїздом із Криму.
 5.  Наталія Рихтун, директор Медіа-центру ІРС (Севастополь) – зазнала нападу під час зйомок сюжету про блокаду штабу Військово-Морських Сил України, втратила роботу, змушена була виїжджати із Севастополя.
 6.   Олександр Янковський, журналіст ТРК «Чорноморка» (Сімферополь), після референдуму в Криму мусив виїхати до Києва.
 7.   Стрімери «Спільнобачення» – під час подій на Майдані втратили обладнання.
 8.   Родина убитого тітушками журналіста В’ячеслава Веремія.