Новини

Вікторія Сюмар: “За пошук правди зараз можна заплатити життям”

Український журналістський фонд

В контексті безпеки журналістів зараз немає жодних правил, вважає телеведуча і член Ради ВО “Майдан” Вікторія Сюмар. “Навіть за умов військових дій журналісти і медики залишаються третьою стороною. Але те, що ми побачили в останні дні – це свідомі напади на журналістів і медиків, – розповіла вона на зустрічі з учасниками Медіа-клубу “На власний погляд”. – Обстрілювалися медичні бригади, які витягували поранених з місць, розбивалися медичні пункти, журналістам відверто стріляли в очі, свідомо цілилися в фотокамери та об’єктиви, щоб не було свідчень злочинів. Зараз ціна пошуку правди надзвичайно висока, бо вона вимірюється людськими життями”.

Але, якщо ми не будемо займатися цим пошуком правди, не будемо давати аналізу здорових думок, як виходити з цієї ситуації, то ми опинимося в глухому куті, переконана Вікторія Сюмар. І перед журналістами тепер стоїть ціннісний вибір.

Водночас, журналістської революції в ЗМІ Вікторія Сюмар не очікує. На її переконання, ЗМІ в Україні – це не є бізнес, це елемент впливу. Як результат, навіть найбільш авторитетні незалежні журналісти, які мають свою аудиторію, не є об’єктами полювання з боку медіа менеджерів.

Вікторія Сюмар також розкритикувала позицію влади щодо законів, ухвалених 16 січня: “Влада озвучує темники, які є абсолютно безглуздими. Зокрема, вважає “диктаторські закони” такими, які відповідають європейській практиці. Та в Європі суди інші – незалежні”. Кримінальна відповідальність за наклеп, яка існує в Німеччині, не застосовувалася з 1970 року. Крім того, в Європі при ухваленні подібних законів керуються іншими намірами. Зокрема, заборона на маски у протестувальників запроваджена тому, що там протести пов’язані з завдаванням шкоди майну приватних осіб (трощіння вітрин або машин, наприклад), що є порушенням прав людини. І для притягнення до відповідальності за це майно і наведення справедливості поліція хоче ідентифікувати демонстрантів. В Україні ж влада хоче це зробити для політичних репресій та легалізації терору.