Новини

Безпека праці: смертність на робочому місці знижується, а травмування зростає

Український журналістський фонд

Відверте приховування нещасних випадків на виробництві, великі ризики, пов’язані з відсутністю офіційного оформлення працівника, неналежне ставлення багатьох роботодавців до виконання свого обв’язку – створювати здорові та безпечні умови праці, призводять не лише до каліцтва й загибелі працівників, але і шкодить здоров’ю інших працівників, підривають якість всього трудового потенціалу країни та можливості економічного розвитку вітчизняних підприємств. Про це заявив заступник Голови ФПУ Сергій Українець на засіданні Медіа-клубу “На власний погляд”, яке відбулось 28 листопада.

У зустрічі також взяли участь директор виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Валерій Акопян та керівник Департаменту охорони праці ФПУ – головний інспектор праці Юрій Андрієвський.

Сергій Українець наголосив, що лише в 2012 році на роботі загинули понад 1200 працівників, виявлено 5500 професійних захворювань, 12500 працівників отримали інвалідність. Загалом з 2000 року на підприємствах України померли під час роботи понад 21 тисячу працівників. Основні причини – слабкий контроль менеджменту підприємств, застарілі технології, недофінансування заходів з охорони праці, ліквідація промислової медицини на підприємствах, низька доступність медичної допомоги, слабке професійне здоров’я.

У цих складних умовах дуже важливу роль відіграє профілактична діяльність Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, а також навчання з питань охорони праці. “На цей час вперше за 20 років незалежності України стартує широкомасштабний проект проведення навчання з питань охорони праці представників профспілок всіх рівнів коштом Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України”, – зазначив він.

Для успішної реалізації Програми поліпшення безпеки праці вкрай необхідна консолідація сил і роботодавців, і профспілок, і представників державних органів, які відповідальні за цю роботу. Це допоможе проводити необхідну профілактичну роботу та ефективно вирішувати актуальні проблеми охорони праці та соціального страхування.

Як проінформував директор виконавчої дирекції Фонду Валерій Акопян, число смертельно травмованих на виробництві з кожним роком поступово знижується. При цьому армія тих , хто заробляє цілий ряд професійних захворювань, росте. За даними Фонду соцстрахування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, за дев’ять місяців 2013 року смертельні травми на підприємствах країни отримали 375 осіб. Незважаючи на досить значну і сумну статистику, ця цифра на 20,6 % менше , ніж показники аналогічного періоду минулого року.

Запобіганням і розслідуванням таких інцидентів в Україні, зазначив Валерій Акопян, сьогодні займаються 525 страхових експертів з охорони праці Фонду . Один з основних їх обов’язків – провести професійне розслідування, результати якого допоможуть надалі уникнути повторення фатальних помилок. Сьогодні експерти Фонду соцстрахування приймають стовідсоткову участь у роботі всіх комісій, що займаються з’ясуванням причин нещасних випадків на виробництвах. У середньому на одного профільного працівника Фонду цього року випало участь у розслідуванні двох нещасних випадків на місяць.

Валерій Акопян акцентував на ще одному з головних завдань – забезпеченні соціального захисту постраждалих та членів їх сімей. А це – страхові виплати, медична, професійна та соціальна реабілітація та ін. “Багато хто навіть не здогадуються, що застраховані в нашому Фонді , – розповів він. – Людина не платить внески на наш вид страхування, це зобов’язання роботодавців. На сьогоднішній день ми дбаємо про більше 305 тис. потерпілих на виробництві та членів їх сімей. Майже 150 тис. з них – інваліди, що отримали каліцтва на роботі. За десять місяців цього року з бюджету Фонду цим категоріям громадян виплачено тільки страхових виплат на суму понад 5 млрд. грн., що на 30,2 % більше, ніж за аналогічний період 2012 року. На медичну , професійну та соціальну реабілітацію потерпілих направлено майже 300 млн. грн. Загалом ми надаємо 30 видів послуг і допомоги у тому числі соціальних, медичних, реабілітаційних”.

Додамо, що, за офіційними даними, середньомісячний розмір страхової виплати на одного потерпілого в Україні за 10 місяців цього року склав 1679 грн. Як говорить Валерій Акопян, вже 1 березня наступного року планується провести черговий перерахунок щомісячних страхових виплат потерпілим з урахуванням коефіцієнта зростання номінальної заробітної плати . За підрахунками Фонду, це вимагає додаткових коштів на суму 400 млн. грн. У цьому ж році після перерахунку щомісячні виплати зросли на 14,9 %.