Дайджест

Газета у поштовій скриньці: непростий шлях

Український журналістський фонд

Для рентабельності своєї роботи “Укрпошта” планує на 45% збільшити вартість доставки преси. Видавці переконані – через це ціна передплати зросте, а тиражі – зменшаться. Який вихід із ситуації запропонує держава?

Минулого тижня стало відомо, що УДППЗ “Укрпошта” планує з 1 січня 2014 року підвищити на 45% тариф на доставку періодичних видань. Відповідні зміни передбачено проектом наказу Міністерства інфраструктури, який зараз перебуває на стадії обговорення. Свою позицію поштовики практично не аргументували, та й взагалі не виступали з офіційними заявами. Лише на сайті “Укрпошти” з’явилося повідомлення, в якому пояснюється, що таке зростання ціни відповідає рівню інфляції за період з моменту затвердження чинних тарифів 2010 року, й водночас має на меті компенсувати втрати від подорожчання пального та збільшення розміру мінімальної заробітної плати.

За прогнозами “Укрпошти”, для читачів це відіб’ється зростанням вартості передплати на 10 – 15%. Самі ж видавці говорять про більші відсотки.

Проблема збільшення вартості доставки преси – не нова. Про неї говорили ще 2008 року, коли “Укрпошта” в одноосібному порядку вже “планувала” збільшити рентабельність підприємства за рахунок доставки. Але в цій проблемі потрібно враховувати відразу кілька ключових чинників. По-перше, чи під силу жителям сільської та районної місцевості збільшення вартості газет? Чи не призведе ультиматум поштовиків до закриття малої преси, передовсім – районних видань? І головне – чи зі збільшенням вартості “Укрпошта” може гарантувати підвищення якості доставки? Адже проблема з “поштовими скриньками” в Україні ніде не зникла. І від неї особливо страждають видавці щоденних газет, читачі яких із денним, а в глибинках –  і дводенним терміном запізнення отримують примірники передплачених видань. Є також питання до ефективності логістики “Укрпошти”.

Збільшення вартості доставки преси, а отже, й самої передплати, звісно, проблема не лише конфліктуючих сторін – видавців та медіа-організацій, з одного боку, та “Укрпошти” – з другого. Це – державна проблема. Якщо влада хоче мати захищений інформаційний простір, вона повинна продемонструвати державницький підхід.

Цілком очевидно, що навіть в епоху Інтернету саме вчасна доставка газет і журналів залишається одним із ключових чинників якісного інформування населення. Як показує опитування, проведене компанією Research&Branding Group, 59% українців узагалі не є користувачами всесвітньої Мережі. Не бажаючи дивитися ТБ, до якості трансляції якого в глибинках є питання, фактично інформатором людей залишається преса.

Цілком закономірно, що перспектива збільшення тарифів на доставку вже викликала значне занепокоєння серед видавців і журналістів, на думку яких такий крок може призвести до подорожчання видань і, відповідно, стрімкого падіння накладів. Національна спілка журналістів України та Асоціація “Незалежні регіональні видавці України” вже звернулися до прем’єр-міністра України Миколи Азарова з проханням не допустити різкого зростання вартості послуги доставки. Вони наголошують на тому, що рішення було прийняте без належного обговорення й лише за місяць до початку оформлення передплати видань на наступний рік. На цей час договори між газетами та обласними дирекціями “Укрпошти” вже було укладено. Крім того, НСЖУ звернулася з офіційним листом до голови Антимонопольного комітету України Василя Цушка з проханням перевірити економічну обґрунтованість запланованого підвищення тарифів, яке, на їхню думку, аж ніяк не може бути виправдане інфляцією. Спілка звертає увагу на те, що “Укрпошта” має статус монополіста на ринку розповсюдження періодичних видань у сільській місцевості. А нові тарифи можуть суттєво обмежити доступ до преси для селян.

Наразі остаточного рішення ще не затверджено. Поштовики та видавці вже провели кілька етапів перемовин, щоб спільно знайти компромісне рішення. Утім, поки що кожен вірить у свою аргументацію.

– Наразі жодного компромісу знайти не вдалося, – зауважила в розмові з “Днем” головний юрисконсульт НСЖУ Тетяна КОТЮЖИНСЬКА. – “Укрпошта” наполягає на своєму. Ми ж вважаємо несправедливим таке підвищення. Відповідно до законодавства, якщо зростають тарифи, необхідно запроваджувати компенсації для населення з бюджету. Якщо інфляція 2014 року справді складатиме 45%, треба ставити перед урядом питання про збільшення всіх інших державних відшкодувань. А Кабмін, навпаки, розповідає, що в Україні ледь не дефляція останнім часом. Ми направили запит до Антимонопольного комітету. Останнього разу він перевіряв “Укрпошту” ще 2008 року. Вони тоді теж планували підвищити ціну на 40 – 45%, але нам вдалося домовитись, і тарифи підвищили лише відповідно до реальної інфляції. Ми впевнені, що й цього разу різкому зростанню вдасться запобігти. Зараз держава компенсує “Укрпошті” якісь збитки, але не всі. Вважаю, що рятувати неефективне підприємство шляхом збільшення цін – це не вихід. Думаєте, вони почнуть працювати ефективно? Ні. Якщо доставка газети, яка має відбуватися, наприклад, у суботу, відбувається в четвер наступного тижня, це можна вважати ефективною роботою пошти?

За словами Тетяни Котюжинської, поштовики визнають наявність проблеми й погоджуються з тим, що підвищення тарифів суттєво не вплине на якість доставки.

– Крім того, доставка періодики займає лише 7,4 відсотка від загального обсягу всіх послуг “Укрпошти”, – продовжує пані Котюжинська. – Чому тоді вони вважають, що саме за рахунок цих коштів потрібно компенсувати зростання мінімальної заробітної плати на підприємстві? Слід перевірити собівартість цих послуг і ефективність логістики підприємства, адже саме логістика й є основною сферою відповідальності “Укрпошти”. Якщо ж запобігти зростанню тарифів не вдасться, відбудеться падіння тиражів. Це розуміють і у видавництвах, і в “Укрпошті”, й у НСЖУ, – прогнози збігаються у всіх. Зменшення накладів у свою чергу автоматично призведе до подальшого зростання собівартості доставки видань. Відповідно, знову виникне питання підвищення тарифів.

“ПІДВИЩЕННЯ НА 45% – ЦЕ ЛИШЕ ЧАСТКОВЕ ПОКРИТТЯ ФАКТИЧНИХ ВИТРАТ ПІДПРИЄМСТВА”

Павло БОГДАНОВ, директор з маркетингу та комунікацій УДППЗ “Укрпошта”:
– Дані тарифи розраховувались на основі фактичних витрат підприємства 2008 року й залишаються незмінними вже чотири роки та для підприємства є збитковими. Планом-графіком з реалізації цінової та тарифної політики на 2013 рік, доопрацьованого з урахуванням домовленостей, досягнутих на нараді у прем’єр-міністра України від 19.02.2013, передбачено підвищення тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань у розмірі 45%. Цей відсоток відповідає рівню інфляції за період з моменту затвердження чинних тарифів.

У загальних витратах підприємства майже 75 відсотків становлять витрати на оплату праці з нарахуваннями. Враховуючи, що вартість послуг доставки газети є складовою передплатної вартості видання, у результаті підвищення тарифів на доставку передплатна вартість зросте у середньому на 10- 15% або на 10 – 15 коп. за екземпляр. До того ж видавнича вартість не регулюється на державному рівні та встановлюється редакціями на власний розсуд. Так деякі видання за період з моменту останнього підвищення тарифів збільшили видавничу вартість у 2,5 рази.

Збитковість чинних тарифів на передплату та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань не дозволяє забезпечувати вимоги споживачів щодо якості (термінів та періодичності доставки) й здійснювати заходи щодо модернізації та оновлення обладнання, задіяного у виробничому процесі та зменшенню частки ручної праці.

На даному етапі не стоїть питання про те, щоб послуга з доставки друкованих видань була рентабельною і мала інвестиційну складову. Підвищення тарифів на 45% – це лише часткове покриття фактичних поточних витрат підприємства і в першу чергу, це заробітна плата майже 40 тис. листонош.

Роман ГРИВІНСЬКИЙ, Вадим ЛУБЧАК
“День”