Новини

Загадкова Сонячна Елада – легенди оживають на кожному кроці

Український журналістський фонд

Чи можна уявити собі край, де літо здається вічним, а кольори неба і моря – удвічі яскравішими? Де навіть не розуміючи місцевої мелодійної мови, все одно почуваєшся, наче вдома? Тоді – ласкаво просимо до Греції! М’який середземноморський клімат та гостинне населення зроблять відпустку неповторною.

Півострів Пелопоннес – місце, де зародилася грецька цивілізація. В доісторичні часи Пелопоннес був островом, але згодом через катаклізми з’єднався з материком, щоб стати мальовничою родючою землею.

Чимало прекрасних міст давнього світу беруть свій початок на цій землі: Спарта, Мікени, Корінф та багато інших. Кожне місто було й окремою державою, з власними законами та традиціями. Однак нащадки елінів усюди однаково привітні до туристів, а уздовж узбережжя розташовано чимало курортів.

Столицею півострова є місто Патри. За українськими мірками вони мають розмір звичайного обласного центру – приблизно 250 тисяч жителів. Однак у Греції це третє за кількістю населення місто та крупний морський порт.

Місто насамперед відоме своїм храмом апостола Андрія. Колись давно Святий Андрій прийняв тут мученицьку смерть – він був розіп’ятий на косому хресті. Частина його мощів довгий час мандрувала світом і побувала навіть у Ватикані. Однак 1964-ого року Папа Римський вирішив повернути їх на батьківщину – у Патри. Нині святиня зберігається у головному соборі міста – найбільшому православному храмі Греції. Сюди варто завітати й щоб помилуватися прекрасною архітектурою та різьбою по дереву.

До речі, у багатьох грецьких храмах заведено сидіти під час богослужіння, а встають лише у певних моментах. Місцеві віряни кажуть, що краще думати про Бога сидячи, ніж стоячи – про ноги. Атмосфера тут завжди спокійна і ніхто не буде заперечувати, щоб туристи доєдналися до служби. Їм навіть вибачать маленькі невідповідності у одязі й спалахи фотоапаратів, бо за  словами греків – у святому місці має бути добре всім без винятку. Одночасно храм Святого Андрія вміщає майже 5500 людей.

А опісля відвідування храму особливо приємно розім’яти ноги прогулянкою по місцевих вуличках. За життям міста полюбляють спостерігати і самі греки, які із задоволенням сидять за столиками у маленьких кафе та ресторанчиках. І якщо ви складете їм компанію, ймовірно ваше перше слово грецькою буде “Ямас!” – тобто “Будьмо!”

З міста Патри та навколишніх курортних селищ можна легко дістатися до більшості головних туристичних принад країни. Це відпочинок для тих, хто не любить сидіти в готелі або шукає нових вражень – аби було бажання.

Святилище та батьківщина Олімпійських ігор

Навряд чи хтось скаже, ким саме були започатковані Олімпійські Ігри. Одна з легенд називає ініціатором прадавнього царя Пелопса, на честь якого названо півострів Пелопоннес. Кажуть Пелопс поборов у змаганнях колісниць царя пісів Еномая і захотів проводити змагання якомога частіше. Все ж, перші офіційно підтверджені Ігри відбулися тут у 776-ому році до нашої ери. А своїй назві найпрестижніші спортивні змагання у світі завдячують Олімпії – давньому святилищу.

Колись в Олімпії віддавали шану культу богині Геї – праматері Землі. Згодом святилище заполонили храми присвячені й іншим античним божествам. Посеред священного лісу височів храм голови давньогрецького пантеону Зевса-громовержця з його олтарем та статуєю – то був центр святилища. Над величною будівлею працювали найвправніші майстри того часу, включаючи знаменитого скульптора Фідія. Однак донині вціліла лише невелика його частина.

У 406 році нашої ери Імператор Феодосій Другий наказав зруйнувати усі храми Олімпії, які були символом язичницької традиції. А в наступному столітті два потужних землетруси ще й донищили руїни. Однак рештки прекрасної архітектури все ще приваблюють туристів. Адже колись тут не лише молилися, але й проводили спортивні змагання на честь античних богів. Давній стадіон досі відкритий для всіх охочих – щоправда, ані лавок, ані трибуни на ньому немає. Збереглися лише головні ворота, через які колись проходили чемпіони та просторе поле.

-За часів античності не було таких зручних стадіонів, як тепер. Тоді на Олімпійськи ігри довелося кілька місяців іти пішки, нести з собою запас харчів та води, а ночувати – просто неба, – розповідає гід Наталія. – Переможець змагань мав право замовити собі статую, бідних спортсменів спонсорували їхні городяни. Якщо хтось шахраював на іграх, його змушували платити неабиякий штраф – за зібрані гроші відливали статуї бога Зевса, які розставляли біля входу на стадіон. Допінг – насправді старий як світ. Тільки тоді спортсменів підбадьорював особливий напій на травах. Та судячи з кількості “штрафних” статуй, нечесних атлетів було не так вже й багато. У часи розквіту християнства про ігри забули надовго і лише наприкінці 19-ого століття їх надумали відродити у Франції.

Нині кожні два роки на території Олімпії народжується той самий знаменитий вогонь, який осяює сучасні Олімпійські ігри. Під час театралізованої вистави його запалюють від сонячних променів прекрасні жінки у білих хітонах. А вже звідти факел урочисто мандрує до країни, де проводять чергові змагання.

Мега Спілео – монастир у гірській печері

Шлях тих, хто прагне душевного спокою і умиротворення, безперечно лежить у гори. Сотні вірян приходять у чоловічий монастир Мега Спілео, щоб прикластися до старовинної ікони Богородиці. Місцева легенда каже, що написав її сам апостол Лука, який споглядав Діву Марію та маленького Ісуса через воді у тазі, бо дивитися їй в очі не наважувався.

Ікона багато років була невідомою, доки у 4-ому столітті її випадково не знайшли кози пастушки Євфросинії, яка проживала у сусідньому селі Галата. Дівчина помітила, що її кози повертаються з мокрими мордочками і зрозуміла, що десь нагорі зі скелі б’є джерело. Пастушка попрямувала за своїми козами і побачила у горах печеру, де на стіні була ікона. Дівчина не стала забирати її з собою, а залишила на місці.

Через деякий час сон про цю ікону наснився двом братам-монахам – Симеону та Федору. Дивний голос наказав їм іти в Галату і відшукати там дівчину Євфросинію, яка покаже їм шлях до печери. Пустинники вирушили у дорогу. Дівчина провела їх до ікони і брати оселилися на тому місці – 23 серпня 362-ого року вважається днем заснування монастиря. З часом скромна обитель у горах стала відомою. Мега Спілео дослівно означає “Велика печера”.

Вірити легенді чи ні – кожен вирішує сам. В будь-якому разі, ікона представляє інтерес і як витвір мистецтва. Адже вона не тільки пережила чимало віків, а й виконана в унікальній техніці писання воском – зображення опукле.

За весь поважний час свого існування обитель горіла щонайменше п’ять разів, двічі згоряла дотла. Однак прекрасна ікона щоразу залишалася неушкоджена.

Істина у вині – сам собі сомельє

Греція славиться своїми винами. Давні еліни мали приказку, що цивілізація починається там, де росте виноградна лоза. Чи мали вони рацію? Перевірити це можна завітавши на один з найвідоміших винних заводів на Пелопоннесі – Ахайя Клаус, що розташований неподалік міста Патри. Тут виготовляють знамените Мавродафні – сорт солодкого вина, який має дуже темний бордовий колір. На смак воно нагадує кагор, тож його часто використовують для причастя у церквах. Винний завод існує з 1861-ого року.

Існує місцевий переказ, що засновник заводу пан Густав Клаус був закоханий у прекрасну гречанку на ім’я Дафні. Однак вродлива дівчина померла молодою і засмучений німець назвав на її честь вино – темне, як його журба і солодке, як пам’ять про неї. Маврос грецькою означає чорний.

На заводі охоче проводять екскурсію по своїх знаменитих погребах. А відомі вони насамперед тим, що в них зберігається унікальна колекція іменних дубових діжок, які були подаровані або названі виноробами на честь людей з усього світу – патріарха, правителів держав, відомих спортсменів, меценатів. Деякі з них прикрашені різьбою і зображають моменти з давньогрецьких міфів.

Погреб назвали Імператорським після відвідин 1885-ого року імператриці Єлизавети Австрійської. З того часу свої записи у гостьовій книзі залишило чимало знаменитостей – зокрема “залізна леді” Маргарет Тетчер, композитор Ференц Ліст, космонавт Ніл Армстронг.

Там же у Імператорському погребі знаходяться дві найбільші діжки у світі. А найстарше вино тут зберігається з 1906-ого року. Вартість унікального вмісту погреба оцінюється у мільйони євро.

Опісля недовгої прогулянки гостей неодмінно запросять на дегустацію. Запитання “а вино у вас натуральне?” греки просто не розуміють і сміються. Бо про вина з порошків тут навіть не чули. Кожну годину на заводі розливають 20 тисяч пляшок.

Як приємно під час сієсти відпочити у тінистому садку або смакувати дари лози сидячи у кріслі, зробленому з дубової діжки! Колекція вин не залишить байдужим нікого – і марочні, і прості однаково смачні. Наприклад, біле вино Рецина є одним з найпопулярніших в країні і його подають до столу кожного дня.

Блакитні гроти і білосніжні пляжі Закінфа

Навіть руйнівний землетрус 1953-ого року не зміг знищити красу острова Закінф – третього за величиною у Іонійському морі. Цей невеликий шматок суші відомий своїми чудовими пляжами, морськими печерами та найбільшими у світі черепахами Каретта-каретта. Величні тварини обрали саме цей острів для появи свого потомства. Навіть якщо черепахи мандруватимуть за тисячі кілометрів від рідного берега, вони неодмінно повернуться на Закінф, щоб привести на світ нове життя. Якщо пощастить, їхні великі голови можна побачити у воді, коли вони підіймаються з глибин на поверхню вдихнути свіже повітря. Тому Закінф інколи ще називають островом черепах.

Одна з найбільших принад острова –  “Біла бухта” Наваггіо. Місцеві розповідають, що вона  утворилася в 1980-тих роках в результаті кораблетрощі. Тоді морська поліція притисла до берегу судно контрабандистів. Моряки намагалися вирватися з пастки, однак невдалий маневр капітана кинув корабель на скелі і той потонув. З часом море почало відступати, залишаючи по собі білосніжний вапняковий пісок. Іржавий корабель тепер лежить на березі бухти і став улюбленим об’єктом фотографування туристів.

Зі скель острова у морську воду б’ють мінеральні джерела. Через це вода в бухті Наваггіо має насичений бірюзовий відтінок. Такого унікального поєднання яскраво-блакитних хвиль та білого берегу більше немає ніде в Греції. Тому мандрівники охоче наймають моторні човни, щоб дістатися закинутої бухти бодай на півгодини. Залишитися на дикому пляжі надовше можна, але капітани просять поступитися місцем іншим туристам, бо бухта невелика, а бажаючих скупатися у ній – надто багато.

Після бухти Навагіо можна завітати до Блакитних печер. Найвідоміша з них – Блакитний грот, що поблизу мису Скінарі. Щоб потрапити туди, треба стрибнути з катера у воду і плисти до печери кілька метрів. У воді повно медуз, але цікавих туристів вони не відлякують. Гра сонячних променів у воді робить її ще блакитнішаю. Це неймовірне місце відоме з 1897-ого року, а подібних таємничих печер уздовж берегової лінії вистачить ще не одному досліднику.

Стомилися від моря? Завітаймо до однойменної столиці острова – вона має безліч затишних ресторанчиків, тихі вулички і десятки сувенірних крамниць. Життя тут тече настільки неквапно, що стресам у ньому просто немає місця! Варто зробити перерву на обід і поласувати місцевими смаколиками –  скуштувати смажені на грилі різні сорти риби, маринованого у білому вині з оливками восьминога, сагалакі – смажений сир ладоттері (його готують із суміші козячого та овечого молока і маслинової олії), фаршировані перцем помідори, теропіту із сиром чи шпинатом (страва схожа на лазанью), мусаку (тушковані баклажани з іншими овочами), сувлакі (шашлики), цацики (йогурт з посіченим огірком та часником), катаіфі (різновид пахлави) та фісташкове морозиво.

Після землетрусу більшість споруд жителям довелося зводити наново, тому старих будівель на острові небагато. Однак під час обвалів вціліла стара церква покровителя острова святого Діонісія, де зберігаються його мощі та скінія. Діонісій та Діонісія – найпопулярніші імена у місцевих жителів. А в місцевому музеї можна знайти велику колекцію старовинних ікон.

Пароми на Закінф з порту Кілліні на півострові Пелопоннес ходять кілька разів на день. Автобуси та легковики заганяють у нижній рівень, а два верхніх призначені для пасажирів. Середній заставлений м’якими кріслами і диванами, має плазмові телевізори та бари. Верхній – відкрита палуба, звідки можна роздивлятися море. Тим, хто боїться морської хвороби, моряки радять обирати саме верхню палубу. Бо коли людина дивиться на горизонт, її менше закачує, ніж у закритому приміщенні. Поїздка на Закінф залежить від погоди. Коли капітани отримують штормове попередження від синоптиків, пароми на острів не ходять. Залежно від погодних умов та течії переїзд триває 60-80 хвилин. По суботах розклад руху паромів для туристів зручніший – можна не переривати вранішній сон і приїхати у порт на перший рейс аж о 10-тій ранку.

Дорогою до Афін

Афіни знаходяться поза Пелопоннесом, однак дорога вартує того, щоб побачити їх. Жоден шанувальник античної історії не може оминути давній Акрополь в столиці Греції. Ця дивовижна пам’ятка уже багато років приваблює мандрівників з усього світу. Тисячі років тому еліни вшановували тут своїх богів, давали обітниці, шукали примирення з ворогами або й просто дякували за прості радощі життя.

Щоб дістатися давніх храмів, доведеться подолати неабиякий підйом нагору, тому для цієї прогулянки варто обирати зручне взуття. Втім, околиці настільки цікаві, що навряд чи хтось зверне увагу на недоліки шляху. Храми спеціально будували із рідкісного жовтого мармуру – сонячні промені наче підсвічують зсередини величні колони та портики. Деякі з них збереглися краще, а від інших залишилися хіба кілька стін. Однак байдужими туриста вони не залишать.

Найвідоміший з храмів Акрополю – Парфенон. Він присвячений войовничій, але мудрій покровительці столиці Афіні Паладі. За легендою, одного разу вона посварилася через це місто зі своїм суворим дядьком Посейдоном – морським володарем. Він дав елінам цілюще джерело, а богиня подарувала їм оливу. Дар Афіни греки оцінили вище, тож столицю назвали її іменем і обрали своєю покровителькою.

І хоча час давно стер фарби зі стін храму, сучасні науковці сподіваються одного дня відтворити давній багатий розпис. Вони стверджують, що елінам подобалися яскраві фарби і назвати їхні храми нудно-блідими було би просто несправедливо. Відновлювальні роботи тривають уже чимало років.

Яка б велика не була спокуса, не варто піднімати із землі Акрополя навіть дрібного камінця. За порядком тут уважно стежать наглядачі – вони турбуються, щоб навіть найменша частинка давнього світу залишилася на своєму місці.

Вхідний квиток до Акрополю обійдеться дорослій людині у 12 євро. Однак він же дає право споглядати й інші античні пам’ятки комплексу в столиці. В будь-якому разі, ціна за вхід вартує того, щоб на власні очі побачити красу і велич давнього міста.

Не менш цікавий для туристів й центр міста – площа Синтагма. Навпроти неї розташована будівля парламенту, де можна поспостерігати за охоронцями у традиційній формі. Час від часу вартові міняються і зміна караулу збирає навколо цілий натовп туристів. Одразу на площі можна спуститися у столичне метро – всередині чисто і безпечно.

Афіни сподобаються любителям шопінгу. У тутешніх магазинах можна знайти як місцеві бренди, так і продукцію відомих виробників і антикваріат. Чимало наших співвітчизниць вирушають до грецької столиці по дешеві шубки та інші вироби з хутра. Варто звернути увагу і на елінську косметику на основі маслинової олії – самі гречанки залюбки користуються нею, маючи  чудовий колір шкіри та пишне волосся.

До речі, на шляху з Пелопоннесу до Афін можна на кілька хвилин зупинитися на мості над Коринфським каналом, який сполучує Іонійське та Егейське моря. Його довжина сягає 6 кілометрів, а висота – 76 метрів. Зверху можна розглядати малотонажні кораблі, що проходять каналом. Для океанських лайнерів простір завузький.

Валізи зібрані – час відкривати нові горизонти!

Де зупинитися туристові, щоб подорож була вдалою і перевершила усі очікування? Безумовно різномаїття грецьких готелів дає можливість кожному знайти те, що йому до душі. Дружнім сім’ям із маленькими дітьми безумовно сподобається у 4-зірковому готелі Lakopetra Beach, що знаходиться поблизу невеликого села з однойменною назвою. Тут достатньо забавок для дітлахів і пляжних ігор для дорослих – традиційні водні види спорту, волейбол, боча, гімнастика, теніс та стрільба з лука допоможуть залишатися у формі й під час відпустки. Батьки можуть дозволити собі розслабитися за коктейлем, бо знають, що за їхніми малюками завжди буде пильний догляд. А ввечері усім поколінням буде приємно зібратися разом, щоб подивитися імпровізоване шоу аніматорів. Маленькі глядачі особливо охоче беруть участь у квестах, де їм пропонують відшукати прекрасного принца та привести його на зустріч до принцеси – нудно тут просто не буває.

Дещо дорожчий сімейний відпочинок та оздоровлення пропонує розкішний комплекс Olympia Riviera Talasso та Olympia Oasis. А в Mandolo Rosa поруч можна навіть винайняти окрему віллу з особистим басейном.

Затишно відпочити не витрачаючи зайвих коштів пропонує тризірковий готель Niforeika Beach. Тихий захід сонця на березі моря, відокремлений пляж, смачна їжа і жодних галасливих дискотек – добрий вибір для тих, хто любить провести вечір у теплій компанії друзів за бокалом вина чи посидіти у м’якому кріслі із книгою. Ніфорейка у перекладі означає “черепаха”. Колись давно це місце облюбували для свого поселення хіпі. З часом діти сонця пішли, а назва залишилася. Черепаха навіть стала своєрідним символом місцевості.

Вишукана кухня, величезна територія й десятки басейнів чекають на гостей 5-зіркового комплексу Olympian Village та Royal Olympian, який працює за системою “все включено”. Готель й справді великий – груми з валізами туристів та покоївки переміщаються по ньому на карах. Зате гості мають нагоду досхочу гуляти квітучими алеями та милуватися краєвидами. Більшість смачних овочів та фруктів вирощують на власних полях та садах, а шеф-кухарі не втомлюються дивувати новими стравами. У одному з тематичних ресторанів навіть проводять “Ніч лобстерів” – для справжніх гурманів. У інших можна скуштувати традиційну грецьку кухню, пікантні закуски, морські делікатеси або екзотичні десерти.

Можна не сумніватися, що кожен турист знайде підтвердження відомому вислову, що в Греції – є все! А гарні спогади та рівна засмага стануть найкращими сувенірами, які можна привезти з відпустки.

Щира подяка Українському журналістському фонду та туристичному оператору Travel Professional Group за цікавий та змістовниц прес-тур.

Travel Professional Group – найбільший туристичний оператор України з національним капіталом. Наразі компанія пропонує відпочинок у більш ніж 100 країнах світу за більш ніж 250 напрямками, а також послуги з організації ділових подорожей та авіаперевезень будь-якого класу в усі країни світу.
З питань будь-яких консультацій та організації відпочинку будь-якого рівня Більше інформації ви знайдете на сайті компанії: www.tpg.ua

Олена Власова
Рівне-Експрес

Фотогалерея подорожі