Новини

Стамбул – місто зустрічей

Український журналістський фонд

На запрошення Міністерства культури і туризму Туреччини та за сприяння Посольства Туреччини в Україні група українських журналістів під егідою Українського журналістського фонду на початку березня відвідала Стамбул. Метою поїздки було ознайомлення з культурними та історичними пам’ятками, проектами з розвитку культури й туризму, діяльністю засобів масової інформації.

У 90-х роках минулого століття чимало наших земляків їздили до Стамбула. Метою вояжів був Гранд базар у центрі старого міста. Я пам’ятаю розповіді знайомих про пригоди в цьому мегаполісі, про ціни на шкірянки, про інтерес турків до наших землячок. А от культурні й історичні принади міста над Босфором минали українців, бо була інша мета – добувати хліб насущний.

Утім, наші народи мають давні стосунки. Як розповідали радянські підручники, це було переважно протистояння. Нині – спільні інтереси: економічні, культурні, політичні. І що глибше ми пізнаємо культуру й історію один одного, то більше знаходимо точок дотику. Є ще одна ниточка, яка пов’язала наші народи, – Роксолана Хурем, українка Настя Лісовська з Рогатина, яка стала дружиною султана Сулеймана і понад два десятиліття у ХVІ ст. мала влив на політику Османської імперії.

Нині колишня столиця трьох імперій Стамбул – сучасне велике місто на перехресті світових шляхів. Площа Таксим, бульвари, парки, музеї, храми приваблюють мільйони туристів.

Ми зустрілися в Міністерстві культури й туризму Туреччини із заступником міністра Хусейном Газі Кошаном. На його думку, туризм – це міст дружби. Слова “турист” турки намагаються уникати, для них навіть торгові “човники” – це гості.


Виявляється, Україна входить у десятку країн із найактивнішими туристами, що відвідують Туреччину (а це понад 200 тис. на рік). Звісно, левова частка їх припадає на “сонце, море і пісок”, утім, Туреччина нині має десятилітній план розвитку історичного напрямку туризму. Цікаво, що в цій країні знімається багато світових фільмів, адже, як пожартував Хусейн Кошан, ще 8 тисяч років тому тут набудували декорацій.

А як турки уміють готувати й пригощати! Через кожні десять метрів можна смачно перекусити. А якщо маєш час, то варто завітати до одного з кафе з виглядом на Босфор і під тиху східну музику посмакувати рибою, овочевими закусками, сирами. В Туреччині тільки з баклажанів уміють готувати до 360 страв, а їхні сири можуть позмагатися з французькими і за смаком, і за різновидами.

Турецький бізнес нині готовий інвестувати в економіку України. Головне, щоб інвестиційний клімат в Україні сприяв цьому. Сьогодні українці їдуть до Туреччини не лише відпочивати, а й у справах і навіть у пошуках кохання. Турки, особливо чоловіки, дуже привітні й доброзичливі, та розслаблятися українкам не варто. Традиції все ж у нас різні.

Як сказав Хусейн Кошан, чиновникам не потрібно особливо напружуватися, щоб привабити туристів у Стамбул: місто має таку енергетику, яка сама притягує людей.

Запам’яталася прогулянка Босфором. Як жартували журналісти, “гуляємо між Азією і Європою”. Важко було збагнути, як судна не наштовхуються одне на одне – так багато їх снує водами Босфору. А вздовж берегів – древні мури, палаци й сучасні котеджі. Квиток на півторагодинну прогулянку коштує 4 ліри. Дивно, але купатися в морі в межах міста не можна. По-перше, глибоко (до 200 м), по-друге, недоступний підхід до води. Та й корабликів – тьма. Тому й їздять місцеві мешканці відпочивати на Принцеві острови у Мармуровому морі за 40 км від міста.

А ще ми відвідали редакцію газети “Хюретт”. Це популярне видання має шалені тиражі й прекрасну сучасну будівлю, високотехнологічну техніку і величезний штат працівників. Рекламна площа в газеті – 40 %. Та ми не заздримо. Знаємо, що можемо працювати не гірше, а от нехай би вони спробували видати газету у наших реаліях.

Стамбул варто відвідати. Сюди можна приїжджати мільйони разів, і кожен візит даруватиме вам нові емоції. Це місто – як барвиста мозаїка. Пазли можна складати довільно: кожен бачить турецький мегаполіс по-своєму. Важливо, що ця картинка буде неповторною.

Щира подяка працівникам Міністерства культури та туризму Туреччини та Посольству Туреччини в Україні за змістовний прес-тур і готовність до співпраці.

Фотозвіт