Новини

Карнавальний вояж по Європі

Український журналістський фонд

Наприкінці лютого на півдні Європи відбуваються традиційні карнавали. Український журналістський фонд організував прес-тур для журналістів, що включав в себе відвідування карнавалів в італійській Венеції, французькій Ніцці та столиці лимонів Ментоні, а також поїздку до Монако та старовинного містечкаЕз на Лазурному узбережжі.

Знаменитий Венеціанський карнавал – це щось на зразок нашої Масляної. Але головним на цьому святі є не поїдання млинців, а костюмовані веселощі, коли “блазні можуть відчувати себе королями, а королі блазнями”, коли особи ховаються під масками і всім дозволено все.

Більше півмільйона фанатів карнавалу і туристів – романтиків, любителів веселих розваг не тільки з Венеції та інших міст Італії, але з різних країн, – щороку в лютому прямують туди. Ретельно готуються: шиють костюми, репетирують вистави, пісні, танці. Починається карнавал на головній площі театралізованою виставою, а далі поступово розповзається по кривих і вузьких вулицях Венеції, переміщується в старовинні палаци, кафе, концертні зали. Музика, пісні, гуляння не вщухають навіть вночі!

…На Лазурному узбережжі Середземномор’я що не бухта – то історія, що не місто – то столиця, яка має свій статус. Монте-Карло – столиця азартних ігор. Ез – столиця французької парфумерії. А ось місто Ментон – це столиця цитрусових.

Ментон – найсонячніше місто Рив’єри, де 316 сонячних днів у році, де середня температура взимку плюс 9 градусів, а влітку – 24. Тому тут цілий рік цвітуть квіти і висять на деревах мандарини та лимони. Тут помаранчевих мандаринів на деревах у лютому – як вишень у нас в червні. Не дарма саме в Ментоні, який розташований на кордоні Франції та Італії, придумали чудовий цитрусовий карнавал – “Свято Лимона”.

Ми потрапили на цей карнавал – це приголомшливе видовище, не для людей зі слабкими нервами. Тому що навколо – ціле місто з веж, церков, птахів, звірів, каплиць, побудованих виключно з лимонів, апельсинів, мандаринів. Мимоволі все це хочеться з’їсти. Починається карнавал цитрусових з парку Jardins Bioves, де вибудовуються ці цитрусові фігури, кожна – в 2-3-поверховий будинок. Тут навіть цілі площі вимощені лимонами і апельсинами. А вздовж усього парку по периметру наче хто залишив випадково великі глиняні глечики, вони перекинулися – і з них висипалися лимони. Насправді – це фантазія професійних дизайнерів, садівників, виробників цитрусових. Як розповіли організатори фестивалю, лише цього року на спорудження лимонно-апельсиново-мандаринових веж і дзвіниць було використано близько 150 тонн цитрусових, над ними працювали більше 300 професіоналів. Спочатку цитрусові фігури шикуються в парку. На завершення карнавалу вони один за одним рухаються по місту.

Але ще більше “вбила” Ніцца своїми клумбами прямо на вулицях міста і квітковими горщиками з герберами та фіалками. І хоча вітерець був ще прохолодний, сонечко припікало так, що дуже хотілося позасмагати на пляжі.

Найцікавіше почалося в розпалі дня, коли на Англійській набережній зібралися величезні натовпи народу подивитися на справжню “Битву квітів”.

Саме так називають у Ніцці цей знаменитий, один з найстаріших у Франції, квітковий карнавал. Все це святкування починається з квіткового ходи по Англійській набережній. Прикрашені живими квітами коні і наїзниці, клоуни, жонглери, гімнасти, акробати на ходулях, танцівники, блазнівські оркестри проходять по набережній, показуючи свої таланти. За ними пропливають величезні надувні ляльки – фантастичні гусениці, краби, риби, птахи, дракони. Раз у раз вибухають серпантинові “бомби”, і тоді всіх обсипає різнобарвний дощ конфетті.

Є навіть Синя птиця, у якої так і хочеться відщипнути пір’їнка на щастя. Але птах – з пап’є-маше. А ось квіти на карнавалі – справжні. Найяскравіше видовище – це платформи-колісниці, прикрашені живими квітами. На самій верхівці кожної колісниці вся в квітах сидить “дюймовочка”: найкрасивіші дівчата Ніцци кидають квіти прямо в натовп глядачів, що розміщуються на легких, спеціально встановлюваних до карнавалів, трибунах. Кажуть, щоб прикрасити два десятки квіткових платформ, які беруть участь в карнавалі, потрібно 4000-5000 стебел живих квітів. Жодна колісниця не схожа на попередню, кожна має свою форму і дизайн. Одна нагадує квітуче дерево, інша – химерний автомобіль, третя – корабель у вогнях. Але кожна приблизно має довжину близько 7, ширину – 2, висоту – 6 метрів. Дизайн та підготовка кожної колісниці – це дуже копітка робота флористів і художників з кожною квіткою. А взагалі, кажуть, задоволення не з дешевих, щорічно на підготовку і проведення карнавалу витрачається 7 млн. ??євро. Дивно тільки, як організаторам такого чудового і масштабного свята вдається зберегти свіжими таку кількість квітів.

На цьому балу обов’язково обирається Королева квітів. Вона висмикує з букетів квіти і кидає публіці. Спіймати на льоту квітку – це на щастя. Особливо якщо зловиш квітку з рук Королеви. У повітря злітають мімози, гербери, лілії, тюльпани, орхідеї, троянди. Квіткові платформи об’їжджають набережну кілька разів. До кінця свята від яскраво прикрашених колісниць залишаються одні каркаси. Адже квіти все роздаровані публіці.

Катерина Наточа, Володимир Пучков
“Вечерний Николаев”

Залишити відповідь