Новини

5G: варто чи ні?

Український журналістський фонд

Частота радіохвиль, на яких працюють G-стандарти мобільних мереж, сягає від 3 кГц до 300 ГГц. Більше частот — більше можливостей доставити сигнал і більше покриття мережі, при чому за однаковий проміжок часу передати можна більше вищою частотою хвилі. Порівняймо: 4G у середньому 10 Мб/с (при максимумі до 1 Гб/с), а 5-покоління (5th Generation) – вже від 50 Мб/с (максимум 1-10 Гб/с), і весь фільм HD-якості зможемо завантажити за якісь секунди, а не хвилини.

5G працює на міліметрових хвилях (їхня довжина становить 1-10 мм), частотах діапазону 30-300 ГГц. Подібні хвилі згасають в атмосфері швидше, передаючи сигнал всього лише до одного кілометра, – і щоб не обривався зв’язок, потрібно багато передавачів майже повсюди.

Навіть на цих вкрай високих частотах можна виділити «версії» 5G, що вмикаються в залежності від умов використання: «низької» (до 2ГГц: можуть доносити сигнал крізь стіни, але програють у швидкості передачі даних), «середньої» (2-10 ГГц) та «високої» (понад 10 ГГц: можуть передавати безліч інформації, але «загасають» вже через декілька сотень метрів) частоти хвиль. 5-покоління набагато дієвіше, ніж його попередники, використовує одночасно декілька каналів радіочастот.

Від 2008-го р. ціле десятиріччя активно розробляли 5G. Запустили першу відповідну мережу на межі 2018-2019 рр. спочатку у Південній Кореї, а потім і у Сполучених Штатах. Лідером у впровадженні 5-покоління зв’язку стала й КНР. Нині новітньою технологією послуговуються 37 країн, однак в жодній з них вона ще не стала загальнонаціональною мережею, оскільки необхідне відповідне обладнання для прийому сигналу певної радіочастоти та швидко створити багато таких пристроїв складно (деякі нові смартфони вже йдуть з підтримкою 5G).

Проте найголовніша причина криється в конфлікті частот: їх діапазон для 5G уже використовують навіть мікрохвильовки та радари фіксації швидкості авто, не говорячи вже про військову техніку та супутники. Неможливо використовувати одночасно ті самі частоти для прогнозу погоди та, скажімо, завантаження відео.

От уряди держав і узгоджують з мобільними операторами вузький чіткий діапазон частот, у межах якого дозволятимуть останнім будуватимуть свої 5G-канали. А цей процес створення широких загальнонаціональних мереж нового покоління затягнеться принаймні ще на декілька років навіть, скажімо, у США, де вже розподілені частоти серед операторів.

Глобальна мережа взаємопов’язаних фізичних пристроїв, або просто Інтернет речей (Internet of Things, IoT), – одна з основних сфер застосування 5G (скажімо, аби стежити за вагою свого власника, даними обмінюватимуться фітнес-трекер та холодильник). Як надшвидкісний зв’язок з мінімальною затримкою його вже планують застосовувати зокрема в медицині та безпеці дорожнього руху. Так, американці вже за 15 років прогнозують економічний ефект від 5G у збільшенні глобального ВВП, нових товарів та послуг, створенні десятків мільйонів нових робочих місць.

А тепер повернемося до питання: може і не варто переходити на 5G через загрозу здоров’ю? Гіпотеза щодо небезпечності цього зв’язку грунтується на двох основних дослідженнях. Перше – від структури ВООЗ – Міжнародного агентства з дослідження раку, яке 2011 року припустило, що радіація, яку випромінюють стільникові телефони, може бути чинником виникнення раку, а вже за три роки по тому та ж ВООЗ зазначила, що «ніякого негативного впливу на здоров’я від використання телефонів встановлено не було». Друге – це дослідження, профінансоване урядом США 2018 року, яке стверджувало: «щури, які зазнавали впливу радіохвиль, мали більшу ймовірність отримати рак». Однак і воно згодом отримало шквал критики через порушення методології (піддослідні щури зазнавали втричі більше радіації, ніж взагалі випромінюють смартфони). До того ж, ці тварини з експерименту діставали більшу дозу радіації, а жили довше. Існує пояснення, яке спростовує негативний вплив 5G, від американського онколога Девіда Ґорскі з Інституту раку ім. Барбари Анн Карманос: телефони, що використовують стільниковий зв’язок, випромінюють електромагнітну радіацію настільки слабкої потужності, що вона просто не може викликати порушення ДНК, мутації — і, відповідно, рак.

Цікаво, що з’явилися прихильники ще однієї теорії змови, які звинувати 5G у поширенні COVID-19: у Великій Британії зафіксовано понад 50 підпалів вишок з 5G-зв’язком (зокрема й для шпиталів, де лікують людей із цим самим короновірусом). Дійшло до того, що навіть одна з тамтешніх компаній продавала «спеціальну флешку» як «пристрій для захисту від 5G». Довелося втрутитися регулятору телекомунікацій Сполученого Королівства, який офіційно спростував будь-який зв’язок 5G і коронавірусу. Та й у нас в Україні зареєстрували петицію до Президента Зеленського з вимогою припинити впровадження 5G через «його шкоду для здоров’я», що набрала необхідних для реакції 25 тис. голосів — і глава держави надав відповідь, що науково підтверджених свідчень шкоди 5G немає.

Залишити відповідь