Новини

За перше півріччя до журналістів застосовували силу 40 разів, – НСЖУ

Український журналістський фонд

У червні Національна спілка журналістів України зафіксувала 10 інцидентів фізичної агресії щодо працівників ЗМІ.  Три з них пов’язані зі зйомками щодо недотримання карантинних обмежень. Загалом за 6 місяців 2020 року зафіксовано 40 інцидентів із застосуванням сили щодо представників медіа. Такими є дані моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який Національна спілка журналістів України проводить спільно з партнерськими громадськими організаціями.

Половина постраждалих у червні – жінки, найбільше інцидентів трапилося у Києві.

Один із найбільш обурливих нападів стався на знімальну групу програми «Стосується кожного» телеканалу «Інтер» у Києві. Результатом зйомок інтерв’ю 75-річної жінки про знущання над нею її рідних стало побиття журналістки Діани Степаненко, оператора, пошкодження телевізійної камери, знищення мікрофону.

Ми увійшли в коридор, так як наша героїня хотіла показати зламану чоловіком її внучки дверну ручку, – розповідає журналіст Діана Cтепаненко у коментарі прес-службі телеканалу Інтер . – Ми не знали, що він був удома, у квартирі було тихо. Він вискочив за нами, з розмаху вдарив мене кулаком в обличчя. Мені дуже пощастило, що удар пройшов по дотичній, але синяк залишився. Кинувся на оператора, пошкодив телевізійну камеру. Він затягнув жінку похилого віку назад в квартиру і зачинив двері. А далі почався кошмар: ми чули удари, її хрипи та стогони. Страшно уявити, що там відбувалося, але мікрофон і гарнітуру, які були на героїні, ми потім збирали по всій квартирі по шматочках. Ми негайно викликали поліцію.

Найбільш «ризикованими» темами для журналістів у червні стали карантин та акції протесту прихильників громадського активіста Сергія Стерненка в Києві. Протестувальники перешкоджали журналістській діяльності представників окремих ЗМІ (телеканали «Newsone» i «ZIK», інформагентство «Шарій.нет»), поліція мусила активно втручатися та захищати журналістів від агресії.

У всіх трьох червневих інцидентах при зйомці сюжетів про порушення карантинних обмежень постраждали жінки-журналістки. Як правило, нападниками виступають представники дрібного бізнесу, продавці, надавачі тих чи інших послуг тощо.

Так, на пляжі в Залізному Порту журналістці вибили мікрофон із рук, а в Дніпрі власниця магазину вирвала в кореспондентки телефон і грубо виштовхувала з приміщення. У Одесі на місцевому ринку група чоловіків застосовувала силу, щоб перешкодити телезйомці.

Зокрема, власна кореспондентка «24 каналу» в Херсонській області Марина Савченко була серед групи журналістів, яких 19 червня Держспоживслужба запросила в рейд Залізним Портом щодо готовності до курортного сезону в карантинних умовах.

На пляжі ми побачили, що ідуть два чоловіки із тваринами на плечах. У одного була мавпа, у другого – великий папуга. Коли вони побачили делегацію, відразу пришвидшили крок, – розповідає Марина Савченко в коментарі прес-службі НСЖУ. –  Я покликала оператора, щоб побігти за ними і запитати про наявність документів. Вони обоє були без масок. Спочатку він почав хамити зі словами «поїхали зі мною – розкажу», «вас скоро виженуть із каналу, і будете зі мною тут ходити», «нічого вам не скажу». Потім повернувся і вдарив рукою по мікрофону, з нього злетіла брендована фішка. Я йому зауважила, що він перешкоджає журналістській діяльності, а він почав передражнювати: «ага, ага, поговори…».

У Національній спілці журналістів України засуджують прояви агресії до працівників ЗМІ та наголошують, що жодного виправдання нападам на журналістів бути не може.

Нагадаємо, «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії до журналістів в Україні. «Індекс…» укладають спільно НСЖУ й партнери: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академія української преси та Інститут розвитку регіональної преси.

 

Залишити відповідь