Новини

Рада з питань свободи слова при Президентові закликала владу підтримати медіа

Український журналістський фонд

Таке рішення Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України ухвалила на онлайн-засіданні 21 травня.

Наводимо повний текст рішення Ради:

«Звернення щодо підтримки українських медіа

Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України, підтримуючи звернення журналістських організацій та медійних асоціацій, звертається до Президента України, Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України із закликом продовжити та розширити втілення ініціатив, спрямованих на підтримку українських ЗМІ.

Пандемія COVID-19 демонструє, яку критично важливу роль в суспільстві відіграють журналісти та медіа, подаючи достовірну інформацію, протидіючи фейкам та здійснюючи громадський контроль над владою, що зрештою сприяє порятунку людських життів.

Співробітники і національних, і місцевих медіа у час надзвичайної ситуації та карантинних обмежень продовжують виконувати свої професійні обов’язки, при цьому ризикуючи своїм здоров’ям та життям. В Україні зафіксовані випадки захворювання медійників на коронавірус та фізичні атаки з боку осіб, які порушують вимоги карантину. Водночас, самі ЗМІ стають жертвами економічної кризи, спричиненої глобальним поширенням COVID-19.

Дослідження Національної спілки журналістів України показало, що 82% українських редакцій під час карантину зіткнулися зі значними економічними труднощами – зокрема, втратою рекламодавців і припиненням виходу преси у друкованому вигляді. Медіа змушені згортати реалізацію нових проектів, скорочувати обсяги виробництва або припиняти діяльність на час карантину. Почалися звільнення співробітників ЗМІ, зменшення заробітних плат та поширеною є практика масових неоплачуваних відпусток.

Визнаючи цінність свободи слова та вагому роль ЗМІ, парламенти та уряди країн світу приймають оперативні рішення для порятунку медіа як ключової галузі в демократичному суспільстві. Ініціативи з допомоги ЗМІ, особливо місцевих медіа, уже впроваджуються у країнах Євросоюзу, США, Канади, Австралії.

Ми звертаємо увагу Президента, народних депутатів та урядовців на рекомендації журналістських організацій та медійних асоціацій. Спираючись на міжнародний досвід, Національна спілка журналістів України розробила «Антикризову програму підтримки для друкованих та онлайн ЗМІ». Пропозиції щодо нагальних кроків щодо держпідтримки ЗМІ напрацювала Національна Асоціація Медіа (НАМ). Видавці, об’єднані в Українську асоціацію медіа-бізнесу та Асоціацію «Незалежні регіональні видавці України» спільно з НСЖУ звернулися до влади із закликом щодо реалізації невідкладних заходів для підтримки інформаційної безпеки населення України в умовах карантину.

Ми вітаємо прогрес у втіленні органами влади значної частини попередніх пропозицій Ради з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України, що були оприлюднені в березні 2020 року. Разом з тим, наголошуємо, що зроблених кроків все ще недостатньо для повноцінної підтримки українських медіа, особливо регіональних, які опинилися на межі виживання у період надзвичайної ситуації.

Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України підтримує позицію журналістських організацій та медійних асоціацій щодо необхідності реалізації державної інформаційної політики, спрямованої на допомогу українським ЗМІ та закликає Президента, Верховну Раду та Кабінет Міністрів вжити заходів для підтримки медіа задля подолання наслідків пандемії COVID-19. Члени Ради засвідчують свою готовність долучитися до консультацій з органами влади для підготовки конкретних заходів».

Залишити відповідь