Новини

На паузі. Газети та журнали припиняють друк

Український журналістський фонд

Першим про це заявило видавництво «Український Медіа Дім», яке є частиною «Українського Медіа Холдингу» (UMH Group). 19 березня у видавництві повідомили, що йдуть на двотижневий карантин і припиняють випуск та поширення своїх друкованих видань – «КП в Україні», «АіФ» та «Кореспондент».

Видавництво пояснює, що таким чином намагається зберегти здоров’я своїх співробітників, читачів, розповсюджувачів преси, працівників друкарень, водіїв, листонош. Крім того, причиною такого рішення стала неможливість організації своєчасних друку, доставляння і продажу газет – закриваються кіоски з продажу преси та магазини, де була розкладка газет і журналів.

Випуски друкованих газет і журналів видавничого дому припинені до кінця оголошеного карантину, тобто до 3 квітня.

Також про паузу у роботі повідомили «Новое время», «Фокус» та «Український тиждень».

На сайті «Фокуса» з’явилося повідомлення, що журнал, який виходить в Україні з 2006 року, змушений призупинити друковане видання через карантин у країні. Служби доставляння і реалізації на цей час припиняють свою роботу, тому видавці просто не зможуть доставити друковану версію читачам. Також «Фокус» звертає увагу на те, що верстати друковане видання віддалено неможливо, а наражати на небезпеку своїх співробітників, частина з яких – люди пенсійного віку ніхто не хоче.

«Ми були з читачами у найважчі для країни часи. Однак зараз світ зіткнувся з безпрецедентним викликом – пандемією коронавірусу COVID-2019, – повідомляється на сайті. – Тому ми змушені призупинити випуск друкованої версії до закінчення карантину».

Свіжий номер «Фокуса» редакція обіцяє викласти у PDF форматі на своєму сайті focus.ua, який буде працювати у штатному режимі.

«Новое время» також виходитиме поки тільки на сайті, про що повідомив головний редактор видання Віталій Сич: «Журнал НВ тимчасово буде виходити тільки в онлайні. Ми продовжуємо здавати всі матеріали й всі номери та викладати їх на сайті, але через карантин ми й наші партнери з логістики поки не можемо гарантувати доставляння друкованого номера. Та й піддавати зайвій небезпеці весь ланцюжок людей, включно з передплатниками, напевно не варто».

До випуску друкованого журналу редакція планує повернутися через кілька тижнів, як тільки дозволить логістика. Редакція вирішила всім передплатникам продовжити передплату на друкований журнал на таку ж кількість номерів, яку зараз буде змушена пропустити у друкованому вигляді.

Як бонус НВ вирішив також відкрити всім передплатникам підписку до платної частини сайту за 1 грн на їх термін підписки на паперову версію. Навіть якщо термін підписки становить 6 або 8 місяців, а не кілька тижнів.

«Український тиждень» також обіцяє відновити вихід друкованої версії та пропонує придбати електронну версію журналу: «Не поспішайте панікувати, засмучуватися і з сумом констатувати, що «Тиждень», мовляв, перестав виходити на папері. Це не так! Ми обов’язково відновимо регулярний вихід журналу, як тільки буде можливість повернутися у точки продажів. А поки вимушено і тимчасово змінюємо носій інформації. Але не зміст, оскільки саме він має значення. Тримаймося за часів випробувань разом».

Головний редактор «Фактів» Олександр Швець також повідомив про паузу у роботі видання: «Сьогодні (19 березня – ред.) «Факти» тимчасово призупинили вихід газети. Такого у моїй редакторській роботі ще не було жодного разу. А що робити? Батогом обуха, як то кажуть, не переб’єш. Випускати газету, не маючи можливості її потім поширювати, просто безглуздо. Газетні кіоски закрилися. Великі та не дуже великі базари у цей карантинний час теж призупинили свою роботу. Входи у метро, ​​біля яких гуртовики продавали ті деякі газети, що продовжували виходити, теж нікому тепер не потрібні – метро, ​​як відомо, не працює», – написав він у соцмережі

А ось медіакомпанія «Бурда-Україна» (Marie Claire, «Отдохни!», «Ліза», Burda Style, «Мой ребенок», «Добрые советы», «Сучасна кухня» і кросвордні видання) виробництво друкованої продукції не припиняє, а лише інформує читачів про те, що у зв’язку з введенням карантину на всій території України, робота багатьох підприємств торгівлі, зокрема кіосків з продажу преси, припинена, але всі журнали компанії, зокрема й нові випуски, доступні у ряді супермаркетів і відділеннях «Укрпошти». Доставляння передплатникам проводиться у звичайному режимі.

«Медіа Група Україна» поки також продовжує випускати свої журнали. У прес-службі групи «Телекритиці» повідомили, що квітневий номер Vogue вже вийшов, травневий – редакція здає у друк за два тижні, а 1 квітня запланований вихід першого номера VogueMan (весна-літо).

Також у медіагрупі звертають увагу читачів на те, що всі журнали запаковані у захисну плівку.

«Надалі ми будемо орієнтуватися відповідно до ситуації, оскільки все стрімко змінюється», – повідомили в МГУ.

«Телекритика» вирішила поцікавитися у медіаекспертів, наскільки критична ситуація та які наслідки для видань можуть бути.

Виконавчий директор Інституту масової інформації Оксана Романюк вважає, що наслідки поки складно оцінити, але пропонує виданням не панікувати та використовувати цей період для розвитку своїх онлайн-версій.

«Наслідки поки складно оцінити, все буде залежати від конкретних стратегій. Загалом, думаю, цей момент потрібно використати для розвитку онлайн-версій і побудови нових стратегій комунікації з аудиторією і рекламодавцями. Для видань не бачу катастрофи – друкована преса вимирає і так, і 90% видань все одно перебудуються, раніше чи пізніше. За винятком специфічних нішевих видань чи таких, які мають аудиторію без доступу до інтернету. Головне зараз для медіа – не панікувати, а прийняти ситуацію і використати цей час вимушеної зупинки, щоб побудувати стратегії – плани А, Б і В», – сказала Оксана Романюк «Телекритиці».

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко у коментарі «Телекритиці» повідомив, що короткострокова зупинка медійного бізнесу на кілька тижнів карантину може бути некритичною, а ось тривалий режим карантину для великого сегмента друкованих ЗМІ стане фатальним і жертвами, на його думку, стануть насамперед ті видання, які розвиваються як незалежний медійний бізнес і не отримують політичних дотацій від свого власника.

Голова НСЖУ вважає, що у такій ситуації медіа необхідна підтримка держави: «Зараз усі українські медіа переживають відчутну кризу з рекламою, адже більшість бізнесу так само припинила діяльність через коронавірусну ситуацію і згортає свої рекламні бюджети. Тому, щоб зберегти різноманіття медіа в Україні після карантину, необхідна підтримка з боку держави. Це можуть бути податкові канікули для редакцій ЗМІ, пільгове кредитування тощо. НСЖУ вже проводить консультації з керівниками національних і регіональних медіа для напрацювання пакету пропозицій для уряду і парламенту щодо підтримки медійного бізнесу, який страждає через надзвичайну ситуацію у країні».

Президент Української асоціації медіа бізнесу (УАМБ) Олексій Погорєлов також вважає, що наслідки для друкованих медіа будуть негативними, адже ключовим залишиться питання заробітку у період, коли і бізнес, і люди скоротили свої витрати.

«Ніхто ні за що не платитиме поки не перебудується на нові умови. Медіа або повинні домовитися зі своїми працівниками працювати в борг, або просто скоротити персонал (відпустки своїм коштом будуть набагато м’якішим рішенням). Зараз прекрасний час для розвитку цифрових продуктів і нарощування аудиторій. Але потрібно придумати, як це зробити в умовах зупинки платежів і невизначеності щодо термінів тривалості такої ситуації», – повідомив він у коментарі для «Телекритики».

Експерт вважає, що найскладніше буде медіа у столиці й великих містах: «Я думаю, місцеві ЗМІ набагато легше пройдуть цю кризу у порівнянні зі столичними редакціями. Крім того, локальні медіа мають велику частину доходу від підписки – тому поки «Укрпошта» працюватиме, вони будуть виконувати свої зобов’язання перед передплатниками. Для них найбільшим впливом стане курс гривні. Тому зростуть витрати у гривні. Але у цей час вони можуть разом з місцевим бізнесом придумати щось креативне і навіть заробити. Оскільки у маленьких містах немає такої жорсткої блокади як у мільйонниках».

Сайт Телекритика

Залишити відповідь