Новини

У Відні стурбовані, як в Україні хочуть боротися з «дезінформацією»

Український журналістський фонд

Представник ОБСЄ з питань свободи засобів масової інформації Арлем Дезір висловив свою стурбованість кількома положеннями нового проекту закону про дезінформацію в Україні.

Відповідна заява була розміщена 23 січня на офіційному сайті Представника ОБСЄ з питань свободи засобів масової інформації.

20 січня Міністерство культури, молоді та спорту України презентувало проект закону “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів України, спрямованих на забезпечення національної інформаційної безпеки та права на доступ до правдивої інформації”.

Відповідно до проекту нового закону, який спрямований на боротьбу з дезінформацією, від журналістів будуть вимагати мати професійну прес-карту, яку випускатиме новостворена організація (Асоціація професійних журналістів України) сформована державою. Крім того, контент засобів масової інформації буде контролювати спеціальний уповноважений, призначений державою, який матиме право визначати дезінформацію та ініціювати різні санкції, включаючи штрафи та блокування онлайн-ЗМІ. Законопроект також передбачає різну кримінальну відповідальність, що передбачає санкції від величезних штрафів до покарання в’язницею до семи років.

«Я розумію необхідність боротьби з дезінформацією, особливо в умовах сучасного конфлікту в Україні та навколо неї. Але це не слід робити за рахунок свободи ЗМІ або через втручання держави у контент засобів масової інформації та в організацію журналістської діяльності в країні», – сказав Дезір. «Більше того, чинне законодавство України вже передбачає механізми протидії суспільно небезпечній інформації».

«Боротьба з дезінформацією є законним наміром», – заявив Представник ОБСЄ з питань свободи засобів масової інформації. «Але слід повністю дотримуватисяправа кожного на свободу вираження поглядів, яке закріплене в Конституції України та в її міжнародних зобов’язаннях, в тому числі перед ОБСЄ», – сказав він. «Саморегулювання, підтримка професійних стандартів журналістики та факт-чекінгу, незалежність засобів масової інформації, різноманітність джерел для розпізнавання неправдивої інформації та розвиток медіаграмотності є ключовими компонентами боротьби з маніпулюванням інформацією та першочерговим інструментом забезпеченням доступу до достовірної інформації».

Арлем Дезір окремо зазначив, що Національна спілка журналістів України, Європейська федерація журналістів, кілька медіа-асоціацій та громадських організацій з питань свободи ЗМІ різко розкритикували новий проект закону, головним чином тому, що він передбачає надмірне урядове регулювання та контроль у сфері засобів масової інформації та негативно впливає на саморегуляцію журналістів.

Представник ОБСЄ заявив, що готовий взяти участь у переговорах з владою та забезпечити юридичний перегляд законопроекту, щоб гарантувати, що цей документ не матиме негативного впливу на свободу ЗМІ та повністю відповідатиме міжнародним стандартам.

Представник ОБСЄ з питань свободи засобів масової інформації спостерігає за розвитком ЗМІ у всіх 57 державах-учасницях ОБСЄ. Він надає ранні попередження про порушення свободи слова, свободи засобів масової інформації та сприяє повному виконанню зобов’язань перед ОБСЄ щодо свободи засобів масової інформації. Дізнатися більше про його діяльність можна на www.osce.org/fom, Twitter: @OSCE_RFoM та на www.facebook.com/osce.rfom.

Джерело: НСЖУ 

Залишити відповідь