Новини

Що теке погрози журналісту

Український журналістський фонд

Небезпека професії журналіста відмічається в багатьох країнах, і ООН, Рада Європи та інші міжнародні організації закликають країни-учасниці зменшити цю небезпеку. Саме на реалізацію цих закликів, за для зменшення небезпеки роботи журналістів, у травні 2015 року в Кримінальний кодекс України внесена стаття 345-1. В своїй частині першій ця стаття передбачає, що погроза вбивством, насильством або знищенням чи пошкодженням майна щодо журналіста, його близьких родичів чи членів сім’ї у зв’язку із здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності – є кримінально караним правопорушенням.

При цьому законодавець не визначає, в якій саме формі можуть відбуватись погрози, яким способом, від кого. На відміну від загальної норми, визначеної у статті 129 Кримінального кодексу, погроза журналісту буде злочином не залежно від того, чи були реальні підстави побоюватися здійснення цієї погрози.

Таким чином під кримінальне правопорушення, передбачене частиною першою статті 345-1 Кримінального кодексу України, підпадають висловлення в будь-якій формі, в тому числі завуальованій.:

  • Погрози життю журналіста, тобто повідомлення типу «Я тебе вб’ю!», «Ти жити не будеш після цього!», «З тобою може трапитись смертельних нещасний випадок!» тощо;
  • Погроза здоров’ю журналіста, тобто повідомлення типу: «Я тобі ноги поламаю!» «Все життя на милицях ходити будеш!» «Я тобі зуби виб’ю!» тощо;
  • Погрози майну журналіста, тобто повідомлення типу: «Зараз камеру розіб’ю!» «Я тобі хату спалю!», «Капець твоїй машині!» тощо;
  • Погрози щодо близьких родичів журналіста чи членів сім’ї, тобто повідомлення типу: «Твоя дитина може не повернутися зі школи!» «Твою дружину згвалтують!» «Свого чоловіка будеш все життя з ложечки годувати!» тощо.

Важливо розуміти і пам’ятати, що зазначені вище погрози будуть кримінально караними злочинами лише у випадку, якщо вони пов’язані саме з журналістською діяльністю, тобто з систематичною професійною діяльністю, пов’язаної із збиранням, одержанням, створенням, поширенням, зберіганням або іншим використанням інформації з метою її поширення на невизначене коло осіб через друковані засоби масової інформації, телерадіоорганізації, інформаційні агентства, мережу Інтернет. Відповідно до примітки до статті 345-1 Кримінального кодексу України, статус журналіста або його належність до засобу масової інформації підтверджується редакційним або службовим посвідченням чи іншим документом, виданим засобом масової інформації, його редакцією або професійною чи творчою спілкою журналістів.

Законодавство України не містить кримінальної відповідальності за зазначені вище погрози, якщо вони вчинені щодо активістів, блогерів тощо, тобто осіб, які хоч і можуть розповсюджувати інформацію, зокрема в мережі Інтернет, проте роблять це несистематично, з метою повідомити про одну конкретну подію, а не на основі постійної професійної діяльності по збиранню, обробці і розповсюдженню інформації на невизначене коло осіб.

Законодавство України також не буде вважати злочином погрози, які хоча і спрямовані на журналіста, проте мають під собою побутове підгрунтя і не спрямовані саме на залякування журналіста з метою припинення його журналістської діяльності.

Нагадаю, що погрози журналісту, передбачені частиною першою статті 345-1 Кримінального кодексу України, тягнуть за собою покарання у вигляді виправних робіт на строк до двох років або арешту на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на строк до трьох років.

Часто журналісти не повідомляють поліцію про випадки погроз по відношенню до них, вважаючи що поліція все одно нічого не буде робити. Але це не так. Поліція приймає такі заяви і розслідує ці заяви, проводить відповідні слідчі дії. Наприклад, 23 серпня 2019 року слідчій суддя в Львові надав тимчасовий доступ до документів, які містять інформацію про зв`язки абонента оператора мобільного зв`язку «Київстар»  за певним номером – це кримінальне провадження триває за заявою журналіста по частині першій статті 345-1 Кримінального кодексу України. 2 серпня 2019 року суд в Харкові продовжив строк цілодобовий домашній арешт відносно підозрюваного у скоєнні тиску на журналіста і погроз йому у зв’язку зі здійснення ним журналістської діяльності. Тобто кримінальні провадження, розпочаті за заявами журналістів через погрози на їхню адресу, поліцією все ж таки здійснюються.

Конкретні обставини щодо погроз можуть бути різними. У кожному випадку варто мати можливість отримати правову допомогу.

Джерело: ІМІ 

Залишити відповідь